Zaman: 24 Eyl 2020, 12:49

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj

diffensore
 Mesaj Başlığı: Re: Ümit Milli Takıma Kosova'da saldiri
MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2019, 20:46 
Kullanıcı avatarı

devrimciTS yazdı:
Bunlar hep Osmanlı Devleti'nin yüzünden,zamanında ne kadar ülke varsa her yere gidip işgal etmeye çalışmış.

Türkler'in şu an dünya üzerinde bu kadar düşmanının olmasının sebebi Osmanlı Devleti'dir.

O zaman Ruslar'ı sevmemen lazım.

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2019, 20:50 
Kullanıcı avatarı

devrimciTS yazdı:
Bunlar hep Osmanlı Devleti'nin yüzünden,zamanında ne kadar ülke varsa her yere gidip işgal etmeye çalışmış.

Türkler'in şu an dünya üzerinde bu kadar düşmanının olmasının sebebi Osmanlı Devleti'dir.

Hollanda, İngiltere, Fransa vb. ülkeler günümüzdeki sınırlarının dışına çıkmadıkları için çok seviliyor demek ki :!:

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2019, 21:05 

ya bakmayin iki uc dengesize
Arnavutlar seviyor Turkleri genel itibariyle
orda bulundm da söylüyorum

SM-A800I cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 14 Haz 2019, 00:29 

Hepsinin a...k bize birşey olmasın.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2019, 18:43 
Kullanıcı avatarı

Balkanlar her zaman kaynayan bir bolge olmustur ve kendi kaderini hicbir zaman sadece kendileri cizememistir.Yani surekli harici mudehaleler olmaktadir.Bu sebeple oradaki durumlar degiskenlik gosterebilir.
Arnavutlar da bizi seven kadar sevmeyen vardir.
Bosna da hemen hemen herkes bizi sever,oradaki askerimizi bas taci etmektedirler.
Sirplar bizden nefret eder.
Hirvatlarin bizimle bir sorunu yoktur.
Diger bolgelere bakarsak ;
Yeni zellanda halki Kurtulus savasindan dolayi bize saygi duyar.
Guney Koreliler bizi cok sever.
Japonlarin bize bakisi olumludur.
Irak ve Iran da Türk koken coktur.
Ozbekistan,Kazakistan,Kirgisiztan da Rus sempatisi yogun ama bizide seven kesimler var.
Kafkaslardaki Turk devletleri zaten biz'dir.
Fas Libya Cezayir Tunus da cogunlukla seviliriz.
Pakistan ve Afganistan da cok seviliriz.
Macaristan da seviliriz hatta orada onemli bir kesim ayni irk oldugumuzu savunur.

Ozetle Dunya bize dusman degil.Genellikle herkese dusman olan ve sadece kendi menfaatini dusunen isgalci,soykirimci ulkeler bizi sevmez ki onlar sadece kendilerini sever.

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2019, 22:19 

ecdadımız yüz yıllarca 3 kıtaya hükmedip önüne geleni yıktığı için genellikle sevilmeyiz özellikle hristiyan devletleri tarafından ama Kosova'daki bu saldırı şaşırttı bağımsızlıklarına en çok destek veren ülkelerden biriyiz

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2019, 16:06 

ben 3-4 senedir araç ile yurt dışına çıkıyorum yaz tatillerinde
genelde yunanistan hırvatistan karadağ kıyıları hoşuma gidiyor
tabi adriyatik tarafı
yukarıda romanya sırbistan bulgaristan kosova bosna arnavutluk gibi deniz konusu olmayan (arnavutluk ayrı tabi ama deniz için tercih etmedim ) ülkeleri de gezdim

ilginç gelecek ama balkanlarda belki de bize yani Türkleri bakın müslüman demiyorum Türklere en sıcak bakan millet sırplar gibi geldi bana

prizren de 1 gece konaklamıştım
baktım otelin sahibi gayet anlaşılır güzel türkçe konuşuyor
dedim arnavut ? boşnak ? hayır Türküz biz dedi
biz şimdi oralardaki bu abi gibi Türk olanların alayını ya boşnak ya arnavut müslüman sınıfına sokuyoruz bu hata , bilen elbette biliyor ama maalesef bilmeyen çok

neyse ben dedim ki 90 ların sonlarındaki kosova olaylarında ne yaptınız ?
hani sen Türksün ya , arnavutlar ile sırplar birbirlerini keserken siz ne yaptınız ?

bakın adamın verdiği cevap çok ilginç ;
hiç bir şey yapmadık ... yani müslüman diye arnavutlara yanlama gibi bir durum yok
hatta anladığı o ki ima edilen ise sen şimdi türkiyeden geliyorsun sırplar hristiyan arnavutlar ağırlıklı müslüman ya ( %70 e %30 ) hiç öyle arnavutlara sempati ile bakma demeye getirdi gibi algıladım

buraya yazan arnavut kökenliler vardır sakın yanlış anlamasınlar bunları gözlem olarak söylüyorum düşüncem tercihim falan demiyorum

yine devam edeyim balkanlarda hemen her millet birbirinden hazzetmiyor ama en çok sevilmeyen millet yine arnavutlar gibi

yunanistan da varlar belli miktar yunanlar ile ciddi problemler oldu
makedonya da varlar ciddi problemler oldu
sırplar ile durum zaten belli
boşnaklar ile fikrim ve bilgim yok
ama en çok merak ettiğim ise arnavutluk arnavutları ile balkanların diğer coğrafyalarında yaşayanların arası nasıl ? ( makedonya , kosova vs )

işin en çok ilgi çeken 90 lardaki bosna savaşı kısmı hakkında da 2 kelam etmek istiyorum

ben hep şunu düşündüm , en çok nefret edilen ve suçlanan sırplar ya
bizde de doğal olarak öyle bir algı var
kendi kendime dedim ki hep sırplar mı suçlu ?

bu konuyu araştırmaya koyuldum kendimce
sakın yanlış anlaşılmasın kesinlikle dibine kadar suçlular bu tartışılmaz ama diğer taraflarda durum ne ?
yoksa kalkar bir boşnak vatandaşımız srebrenitsa der kuyruğu bacaklarının arasına alır otururum tekrar tekrar üstüne basarak söylüyorum sakın ...

ben olayın siyasi ve perde arkasında kalan bilinmeyen taraflarından bakmaya çalışıyorum
yugoslavyanın dağılması konusuna girmeden bosna savaşı üzerinden gideceğim çünkü orası da ayrı dünya ( slovenya vs )

birincisi sırplar ortodoks , yani rusya tarafından destekleniyor diyebiliriz
hırvatlar ise katolik , bu kritik nüans önemli
balkanlarda güç çekişmesinde sırplar ile hırvatlar ön planda
yani ortodoks rusya ile vatikan önderliğinde avrupa
sırpların dolayısıyla rusların güçlenmesi istenmiyor

hırvatları destekliyorlar , biz hep müslümanlıktan ötürü boşnakları düşündük ama bana öyle geliyorki boşnaklar resmen arada kaynamış
( 1945 de partizanlar ve nazilerin yanında yer alan müslümanlar konusunun çok da düşünüldüğü kadar etkili olduğunu düşünmüyorum )

bosna savaşında
hırvatlar ile sırplar
sırplar ile boşnaklar
hırvatlar ile boşnaklar
bazı dönemler ise hırvat / boşnak ittifakı ile sırplar çatışmıştır
örneğin osmanlıdan kalma tarihi mostar köprüsünü ki youtube da bombalanma videosu vardır , hırvat topçusu bombalamıştır
prizrende ki anıma atıfta bulunursak ben balkanlarda hala yerleşik olan Türklerin boşnaklara da çok çok sempatik baktığını düşünmüyorum

özellikle bosna savaşında müslüman boşnakların uğradığı soykırımın asıl nedeni katolik ve ortodoks güçler arasındaki çekişme gibi geliyor bana
müslümanlara hem hırvatlar hem sırplar mezalim uygulamış
konjektür gereği dönemsel boşnaklar ile hırvatlar sırplara karşı ittifak kuruyor
savş suçları dediğimizde aklımıza doğla olarak hep sırplar geliyor ama özellikle slovenya hırvatistan sınırına yakın bölgelerde hırvatların sırplara uyguladığı savaş suçlarından yargılanan hırvat komutanlar var

tahmin edildiğinden çok daha karmaşık konular

benim düşüncelerim bir kaç kez gezi , tabi ki çoğunlukla internet kitap vs araştırmalarına dayanıyor

direk işin içinde olup fikri olan varsa elbette açığım , yanlış bldiklerimi düzeltmek isterim

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2019, 16:50 

Balkan toprakları Osmanlı'nın gerileme döneminden Osmanlı'nın çekileceği güne kadar ayaklanmalar sonrası bir çok ufak, büyük savaşa sahne olmuş .
En güçlü kesim sırplar dönem dönem belgradı kontrol edip sonrasında Rusya ya da Osmanlı etkisiyle kontrol ettiği yerlerden çekilmişler

Ve bu süreç yaşanırken Sırp liderler kaybettikleri bir savaş sonrası topraklarında Rus himayesinde yaşamaktansa , Osmanlı himayesini yeğlemişler .
Bunun en büyük sebebi de romanovlar bölgeye hükmederse balkanları ruslaştırıp etnik kökeni değiştireceğini düşündüklerinden kaynaklanıyormuş .
Ve Balkanlarda bağımsızlıklarını kazanacakları güne kadar Rus himayesi yerine Osmanlı yönetiminde kalmayı tercih etmişler .

Falih Rıfkı'nın balkanlar ile ilgili anılarında bu konu ile ilgili epey ayrıntı var . Ve sırpların , hırvatların Türklerden çok ruslardan haz etmediği belirtiliyor .

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2019, 17:45 

Agaschenko yazdı:
Osmanlı'nın en büyük hatası fetih ettiği yerlerde yarattığı hoşgörüydü aldığı yerlerde yaşayanları kendi dinine inanmaya mecbur bırakacaktı kafalarına vura vura kendi dilini konuşmalarını ve kültürünü yaşamalarını zorunlu kılacaktı yarattığı hoşgörü sonrası durumlar ortada

Yalnız bunu biz böyle düşünüyoruz
Ama hoşgörü ama başka bir şey bir şekilde adamların topraklarını aldınmı almadınmı ?
Mesela biz aldıktan sonra hoşgörü gösterdik dini konularda
Peki yönetim ? Vali atadın dostum
Hoşgörü diyoruz oradan gidelim yine
Peki bu topraklar nasıl alındı ? Parti düzenleyip devir teslim mi yaptı adamlar ?
Osmanlı’da tarih aralığını hatırlamıyorum bir tarih aralığında sadrazamların %70 i devşirmeydi
Peki kimden devşirdin ? Yine fethettiğin yerlerden
Gönülü olarak 10-12 yaşında çocuğunu Osmanlı alsın yetiştirsin devlet adamı yapsın isteyen elbette olmuştur , ya istemeyenler ?

Yani sadece adamların dini inançlarına dokunmadı diye yukarıda saydıklarımı nasıl görmezden gelirsiniz ?

Az biraz mantık , yukarıdakileri eleştiri diye yazmıyorum ha yanlış olmasın
200-300 yıl öncesinden bahsediyoruz ben olsam bende öyle yapardım muhtemelen

Am gerçekler de ortada ,
Bugün Amerika en güçlü devlet , sevilmiyor ve gayet doğal
Osmanlı da döneminin en güçlüsüydü mantıksız olan zaten sevilmesi , tabiki sevmeyecek adamlar bizi neden sevsinler ?

Tek cevap Cezayir , Hindistan , gibi sömürgelerde Fransız İngilizlerin yaptıklarını yapmamamız

Oldu tamam o zaman soykırım yapmadık , ama yukarıdakileri yaptık bizi sevin
Olurmu dostum böyle bir şey
Onların soykırımlarında kaç kişi ölmüş biz oraları fethederken kaç kişi ölmüş diye sorsam ben dahil kimse bilmez
Oturup tek tek bütün savaşların kayıtlardaki bilgilerine bakmak gerek

Kendimizi kandırmamıza gerek yok
Güçlüydük , kafalarına vurduk topraklarını aldık , vergiye bağladık , çocuklarını devşirdik , savaştık ele geçirdik , biz yönettik
Evet savaştan sonra ekstra bir de soykırım yapmadık ve inançlarına karışmadık diye bizi sevmelerini beklemek bana hayal geliyor

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2019, 20:46 
Kullanıcı avatarı

Ekşi sözlükte veya başka bir forumda okumuştum sanırım İsrail halkının Türklere gayet dostane yaklaştığından falan bahsediyordu muhtemelen hem bu olay hem de Kosovadaki olay münferittir diye düşünüyorum

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bambino, Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], GrandeUltras55, kasadaparayok, körfezlee, nandez41, pesto, serhat5552, tam35style, zaliminzulmu

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye