Zaman: 01 Ara 2020, 03:02

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 69 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
Yazar Mesaj

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Re: Uber-Taksi mevzusu
MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2018, 14:55 
Kullanıcı avatarı

Emboma yazdı:
40liraya gittiğim yeri bazen 60 lira gösteriyor uber neye göre değişiyor bu ücret

Zaten cevap verilmiş de ben de yazayım. Bölgedeki Uber aracı yoğunluğunun etkisini bilmiyorum da trafik yoğunluğuna göre değişiyor fiyat. Aynı bölgenin fiyatına trafiğin yoğun olduğu ve olmadığı saatlerde bakarak görebilirsiniz.

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2018, 20:24 

üniKK yazdı:
Kadıköyden Ticari Taksi ile havalimanına 140 tl ücret ödedim tek başıma. 15 gün sonra 5 kişilik ekip ile toplantıya gelmiş olduğumuz istanbulda sürekli Uber kullandık hatta kıyaslama yapmak için 15 gün önce 140 tl ücret ödediğim yere geçip Uber çağırdık ve 100 tl ye havalimanına gittik. Konfor ve genişliği geçtim maddi olarakta 1 tık önde gördüm ben Uberi

ücretin daha düsük olmasinin nedeni taksinin sectigi güzergahmi yoksa Uberin genel olarak daha ucuz olmasimi?

Isvicrede 3 4 senedir hizmet veriyor Uber. ilk piyasaya girdiginde Uber Pop Uber X ve Uber Black hizmetleri vardi. Uber pop bir nevi amatör arasira bi yere giderken birinide alirim tarzi düsünenler icin dizay edilmis en ucuz versiyonu. buradaki taksi fiyatlarinin yarisindan daha ucuzdu daha sonra yasaklandi.

Uber X taksiye daha yakin olani ama oda asagi yukari normal taksiden %30 daha ucuz özellikle kisa mesafelerde burada acilis ücreti en az 6 Isvicre frankiyken Uberde 2.5 galiba o yüzden sehir icinde cok kullaniliyor. Uber Black ise limuzin versiyonu normal taksiden biraz daha pahali minimum Mercede C class tarzi araclar oluyor.

genel olarak hizmet ve fikir harika her zaman her yerde taksi bulunmuyor burada, taksiler genelde kredi karti vsde almiyor basit bir sekilde cagiriyorsun gelip aliyor admlar ve gidecegin yere gidiyorsun. ama malesef ayni zamanda taksi soförlerininde anasini aglatan bir uygulama, zaten normalinden daha ucuzken Uberde %30a varan komisyon kesiyor ilk baslarda bu rakam %10mus. bazen fiyatlari görünce insan utaniyor sahsen her seferinde en az %20-30 civari kendim birde bahsis veriyorum.

isvicrede taksi plakasi almak gibi bir durum yok. taksi ehliyetiniz varsa arabaniza gerekli techizati kurmussaniz taksi soförü olarak calisabiliyorsunuz o bakimdan sorun yok ki artik Uber sürücülerininde taksi kullanma yetkisi veren ehliyeti almasi gerekiyor ve cogu normal taksi Uber olarakta faaliyet gösteriyor. ama dedigim gibi Uberden sonra bu isi yapanlar baya zor durumda.

bu tür hizmetler her ne kadar kacinilmaz ve gelecekte dahada yaygin olacak olsada devamli fiyat düsürmeye dayali bu tarz olaylardan hoslanmiyorum. ama suda bir gercekki özellikle Istanbulda normal taksilerde berbat bir hizmet veriliyor özlelikle turistlere atilan kaziklarda cabasi.

Ayrica Uberin uzun vadeli planlari cok büyük, asil hedef otonom hareket araclarin tam anlamiyla hayatimiza girmesiyle taksileri tamamen devre disi birakmak. an itibariyle sirket devamli zarar etmekte ama pekte önemsediklerini sanmiyorum.

genel olarakta tüm dünya orta vadede sürücüsüz araclara gecis olacagina ciddi sekilde inanirken bizim memlekette hala taksi plakalarinin degerinin artmasida garip ki degerleri asiri yüksek. benim hala oglu taksi soförüydü kendi plakalari vardi. söyledigine göre plakalarin degeri 1.5 milyon TL aylik kiralama bedeli 8bin tl yani yilda 96bin TL. bu % 6.4 lük bir getiri anlamina geliyor. Ayni parayi bir yil vade ile bankaya koydugunda yillik getirisi Is Bankasinda bile %9 üzerinde. hadi bankaya güvenmedin al parayi 15e böl 15 ayri bankaya yatir 100bine kadar devlet garantisi var diye biliyorum ortalaman üstelik artar bazi bankalar %12 falan veriyor.

bu ortamda gelecegi muamma olan ve gelir seviyesi daha düsük olan biseye insan ne diye yatirim yapar? hadi kendin soförlük yapacaksan anlarimda sirf ona buna kiralayacaksan bana kalirsa büyük aptallik.

birde hangi akli selim 20 milyonluk sehire 18 bin taksiyi yeterli buldu merak ediyorum. new yorkta 14 bin taksi var nüfus 8 milyon. birde eminim bu plkalarin büyük bölümü bir kac kisinin elindedir bahsi gecen fiyatlar tamamen sunidir birseyden 18bin tane varsa bunlarin 500 tanesine sahip olsan bile piyasayi allak bullak edersin kafana göre fiyat belirlersin.

New Yorktada sistem bizdeki gibi onlardada plaka tarzi birsey var ama onlardada Uber var 1.4 milyon dolarlik plakalarin degeri 200 300 binlere düsmüs son 4 5 senede yapacak birsey yok. bir seye yatirim yapiyorsan riskide göz önüne alacaksin kimse sana plaka alirken sonsuza dek bu plakanin degeri düsmeyecek diye satmiyor. X sirketin hissesini alip yillarca fiyati artarken kar edenin birden piyasaya baska bir sirket girince sirketin degeri dibe vurunca devlete yakinmasi gibi birsey.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2018, 14:38 
Kullanıcı avatarı

Elessar yazdı:
Yafes yazdı:
Bu Uberi direk sari taksilere baglayamiyorlar mi? Insanlarin Uberi savunmasinin tek sebebi kaziklanmayacaginin garantisi oldugu icindir.Biz Turk halimizle dolandiriliyoruz elin turistine neler yapiyorlar.Kanadali bir arkadasim Istanbulda ayni mesafedeki bir yere 50 Liraya gitigini geri oteline 150 Liraya dondugunu anlatmisti. Namusu ve serefiyle calisan taksiciler tabiki var ama ozellikle buyuk sehirlerde %90 musteriyi yolunacak kaz gibi goruyorlar.Madem oyle soforler odasi yapsin Uber tarzi bir uygulama,musteride taksicide ne alip verecegini bilsin.

Hocam kesinlikle tek sebebi maddiyat değil. Birçok kez farklı şehirlerde taksiye bindim, hepsi demem doğru olmaz ama çoğunluğunun hitap şeklinden, düşüncelerinden hatta dinledikleri müzikten/açtıkları radyo kanalından dahi hoşlanmadım.

Taksicilerin yaptiklari isin ana temelinin insan iliskisi oldugunun farkina varmasi lazim.Hicbir insan yoktur ki duzenli taksi kullanip taksicilerle sorun yasamayan.Her meslekte yamuk adam cikar. Ben mesela basimdan gecen 2 farkli olayi anlatayim.Ayni sehir ayni durakta birbirinden farkli iki karakter.Sorsan ikisi de taksici. Tatil icin Antalyaya gittigimde havaalanindaki taksi duragindan Laradaki otelime taksi tuttum.Binerken hic fiyat falanda sormamistim taksimetre 70 lira yazdi verdim gitti.Otelden cikis yapacagim gun otelin resepsiyonunu aradim taksi cagirsinlar diye birde aklima geldi fiyat sordum kaca gidiyorlar havaalanina gibisinden. Maksimum 50 Lira yazar deyince kaziklandigimi anladim.Hatta anlasmali duragimiz var 40 liraya goturuyor ama biraz gec geliyor dedi bende ucagim var diye cagirin herhangi birini dedim.Sansa ayni duraktan adam geldi. Havaalani ortalama ne kadar tutuyor dedim yoldayken adam o kadar efendi durust bir esnaftiki simdi ne desem yalan olur dur kalka gore,trafige gore fiyat artar duser ama 50-55 arasi tutar 50yi gecerse ben senden yine 50 alirim dedi. Gelirken 70e geldigimi soyleyince plakayi hatirliyorsan soyle hemen attiralim her gelene boyle yapsa 10 kiside 200 Lira yapar onlar yuzunden biz kotu oluyoruz dedi. Mesele 10-20 degil mesele insani enayi yerine koymakti. Neyse adamin dedigi gibi 56 Lira yazdi taksimetre, 50 lira ver yeter dedi adam 60 Lira verdim ustunu almadim helali hos olsun. Bunu niye anlattim bir tarafta sehrine gelen yabanciyi duduklemeye calisan nasilsa tatile gelmis parasi vardir diye carptigi 10-20 Lirayi kar zanneden tipler diger tarafta fazla yazmasina ragmen 3-5 Liranin pesine dusmeyen taksiciler. Her meslegin temeli egitim olmali gerisi hikaye. Egitimli ve paranin nasil kazanildigini bilen birisi haksiz kazanc elde etmeye tenezul bile etmez.

Bu hikayelerin azalmasi icin Uber gibi taksici ve musteri arasinda orta yolu bulan uygulamalari destekliyorum.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2018, 13:55 

Birkaç tane farklı ülkede kullandım. Bazı yerlerde taksiciler über yapıyor taksileriyle. Araçların segmentleri var A,B,C diye, aracın kalitesine göre fiyatlar değişiyor. Bu teknolojiye direnmek imkansız. Kısacası tecavüz kaçınılmaz kimse önünde duramaz bu işin, zevk almaya bakacak taksiciler artık.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2018, 22:36 

Ahbap yazdı:
Birkaç tane farklı ülkede kullandım. Bazı yerlerde taksiciler über yapıyor taksileriyle. Araçların segmentleri var A,B,C diye, aracın kalitesine göre fiyatlar değişiyor. Bu teknolojiye direnmek imkansız. Kısacası tecavüz kaçınılmaz kimse önünde duramaz bu işin, zevk almaya bakacak taksiciler artık.

Hocam hiç uber kullanmadım, onun için soruyorum. Başka ülkede uber kullanırsam ödemeyi nasıl yapacağım ? Yurt dışına çıkacağım gelecek sene, uber kullanma niyetim var. Benim kredi kartım Türkiyedeki bir bankaya ait sonuçta, yurt dışında nasıl oluyor ödme merak ediyorum. Bir de gerçekten Türkiyedeki gibi yurt dışındada taksi uber fiyat farkı var mı? Yoksa bizdeki tekelleşmeden dolayı mı taksilere fazla para ödüyoruz

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2018, 23:05 

nunp yazdı:
Ahbap yazdı:

Hocam hiç uber kullanmadım, onun için soruyorum. Başka ülkede uber kullanırsam ödemeyi nasıl yapacağım ? Yurt dışına çıkacağım gelecek sene, uber kullanma niyetim var. Benim kredi kartım Türkiyedeki bir bankaya ait sonuçta, yurt dışında nasıl oluyor ödme merak ediyorum. Bir de gerçekten Türkiyedeki gibi yurt dışındada taksi uber fiyat farkı var mı? Yoksa bizdeki tekelleşmeden dolayı mı taksilere fazla para ödüyoruz

Yalnızca kredi kartı ödeme kısmına cevap vereyim .

Yurtdışı alışverişinde Euro olarak çekilen para o günkü kur üzerinden Tl olarak ekstrene yansıyor .Bunun dışında gitmeden banka şubesine uğrayıp yurt dışı alışverişlerine açık olup olmadığını teyit ettirmende fayda var .

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2018, 18:25 
Kullanıcı avatarı

Amamsterdam yazdı:
nunp yazdı:
[quote="Ahbap"]Birkaç tane farklı ülkede kullandım. Bazı yerlerde taksiciler über yapıyor taksileriyle. Araçların segmentleri var A,B,C diye, aracın kalitesine göre fiyatlar değişiyor. Bu teknolojiye direnmek imkansız. Kısacası tecavüz kaçınılmaz kimse önünde duramaz bu işin, zevk almaya bakacak taksiciler artık.

Yalnızca kredi kartı ödeme kısmına cevap vereyim .

Yurtdışı alışverişinde Euro olarak çekilen para o günkü kur üzerinden Tl olarak ekstrene yansıyor .Bunun dışında gitmeden banka şubesine uğrayıp yurt dışı alışverişlerine açık olup olmadığını teyit ettirmende fayda var .[/quote]
+ olarak banka kredi kartını yurt dışında kullanman için bir miktar komisyon alıyor.
Yurtdışı kullanım ücreti gibi birşey.
Garanti Bonus yanlış hatırlamıyorsam yurtdışında yaptığım her harcama üzerinden benden komisyon almıştı.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2018, 21:55 

Geçen hafta bir taksiye bindim 50 yaşlarında taksici abi hoşgeldin diyerek elini uzattı samimi şekilde elimi sıktı ve kısa mesafe gitmeme rağmen çok kibar bir şekilde beni ağırladı , daha önce de muhabbeti iyi yaşlı taksicilere denk gelmiştim ama böylesi ilk oldu

Uber faaliyetlerine devam ederse böyle böyle taksicilerde daha kibar olmak zorunda kalacaktır .

Birde gittiğim kısa mesafe taksi ile 12-14 tl arası yazıyor , uberde arattığımda 17-18-20 tl çıkıyor .

Daha önce uber kullanmadım ama fiyatlar biraz daha pahalı sanırım taksimetreye göre .

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 09 May 2018, 07:40 

izmir'de başladı mı über?

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 09 May 2018, 09:41 
Kullanıcı avatarı

Kırık yazdı:
izmir'de başladı mı über?

İlla ki vardır,sonuçta telefon uygulaması üstünden yapılan bir iş.Şöförlük yapacak insanlar için gerekli belgeler var onları tamamlayıp İstanbul'da ofis var başka illerde varmı bilmiyorum ama oraya teslim ediliyor ardındanda başlayabiliyor.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 69 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], seyfi

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye