Zaman: 25 Ağu 2019, 18:04

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj

diffensore
 Mesaj Başlığı: Blues & Reds
MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2004, 21:27 

BLUES & REDS

İşte size sihirli iki kelime. Blues & Reds. Maviler ve Kırmızılar. Dünyanın birçok ülkesindeki futbol rekabetini sürükleyen iki ana renk. Mesela Milano da. Kırmızı Milan, Mavi İnter. Mesela Roma da. Kırmızı Roma, Açık Mavi Lazio. Mesela Kuzey Londra da. Kırmızı Arsenal, Lacivert Tottenham. Mesela Manchester da. Kırmızı United, Açık Mavi City. Mesela Buenos Aires de. Kırmızı River, Mavi Boca. Mesela Istanbul da. Kırmızı Galatasaray, Lacivert Fenerbahçe. Ve daha bir sürü örnek. Ama bunlar içinde bir tanesi vardır ki yaklaşık 110 yıldır süren, taraftarları için bir yaşam biçimi halini almış bir rekabettir: Liverpool -Everton.

Aslında Arsenal - Tottenham ve Man.Utd.-Man.City rekabeti birkaç yıl daha eskidir. Ama kesinlikle Liverpool - Everton rekabeti kadar sürükleyici değildir. Çünkü Liverpool ve Everton bundan 10 yıl öncesine kadar İngiltere de en çok şampiyon olan ilk iki kulüptü. (Liverpool 18, Everton 9) Bugün (Şubat 2004) Man.Utd.(15) ve Arsenal (12) ikinci ve üçüncü durumdadırlar. Everton dördüncülüğe düşmüştür. Ama yinede aynı şehrin takımları olup da birbirlerine böylesine yakın başarılar elde eden başka kulüpler İngiltere de yoktur. Örneğin 15 şampiyonluğu olan Man.Utd. ın derby rakibi Man.City nin sadece 2, yine aynı şekilde 12 şampiyonluğu olan Arsenal in derby rakibi Tottenham ında 2 şampiyonluğu olduğu göz önüne alındığında Liverpool - Everton rekabetinin güzelliği daha iyi anlaşılır.

Aslında 1965 li yıllardan sonra bu rekabet Everton lular için (yani benim için) pek de zevkli olmadı. Bu yıllara kadar ligde şampiyonluk sayıları bakımından bir Liverpool, bir Everton öne geçiyordu. Avrupa kupası başarısı diye bir şey söz konusu değildi. Ama 1965 li yıllardan itibaren Bill Shankly ile başlayan, Bob Paisley, Kenny Daglish ile devam eden bir Liverpool fırtınası bizim için de azap günlerinin başlangıcı oldu. Üst üste gelen Uefa ve Şampiyon Kulüpler Şampiyonluklarına sadece 1984-85 sezonunda bir Kupa Galipleri Kupası ile karşılık verebildi Everton. Aslında 1985 yılından sonra başka başarılar da kazanabilirdi. Çünkü takım 1985 ve 1987 yıllarında ligde şampiyon olmuş ve Liverpool fırtınasını dindirmişti. Ama Heysel Faciası ile gelen süresiz men cezası, Everton ında olası Avrupa başarılarını engellemiş oldu. Şu günlerde sanki yine kabus dolu günler başlıyor gibi. Liverpool un geçen yıl kazandığı kupalar ve UEFA Şampiyonluğu sanki eski Liverpool un tekrar canlanacağı izlenimini veriyor. İnsallah öyle olmaz.

Birazda bu iki kulübün tarihine değinmek istiyorum. Everton 1878 yılında St. Domingo Kilisesi tarafından kuruldu. Zaten İngiltere deki hemen hemen tüm kulüpler ya kilise ya da işçi kökenlidir. Kulübün ilk adı St. Domingos Football Club idi. Bir yıl sonra Everton ismini seçtiler. Everton, Liverpool şehrinde bir semtin adı. İngiltere liginin kurucu kulüplerinden biri. Ve ligde en fazla sezon oynayan kulüp. Sadece 4 sezon 2. Ligde mücadele etmiş. (Everton da boş değil yani). 9 lig, 5 FA Cup, 1 Kupa Galipleri Kupası kazanmış. Ve hepsinden önemlisi İngiltere de gerçekten bir marka. 50 yıl bile şampiyon olamasa İngiltere futbolunda her zaman bir ağırlığı var. Stadı ise Goodison Park. Liverpool un kuruluşu ise oldukça ilginç. 1890 lı yıllarda Everton Kulübünün Başkanı John Houlding idi. Adam gerçekten oldukça zengin ve nüfuzlu bir adamdı. Halk arasında King John of Everton diye anılıyordu. Bu yıllarda Everton ın stadı şu anda Liverpool un olan Anfield Road idi. 1892 yılında bir kongrede üyelerle anlaşmazlığa düşen John Houlding kulüpten ayrıldı. Tüm maddi desteğini ve sahibi olduğu Anfield Road Stadını Everton ın elinden aldı. Ve 1892 yılında Everton Athletic Grounds Ltd. i kurdu. Ancak İngiltere Futbol Federasyonu aynı isme sahip iki kulüp olmasına izin vermediği için, kulübün adını Liverpool Football Club olarak değiştirdi. İşte Liverpool un kuruluşu böyle gerçekleşti. Belki de John Houlding o kongrede üyelerle anlaşmazlığa düşmese bugün Liverpool olmayacaktı. (Ah keşke). Liverpool kurulduktan sonra uzun yıllar Everton un gölgesinde kaldı. Everton ında oynadığı dönemin üst ligine katılmasına Federasyon tarafından izin verilmedi, alt ligde mücadele etmeye başladı. Bu yüzden İngiltere birinci liginde oynadığı sezon sayısı Everton dan çok daha az. (E olacak o kadar).

Her iki kulübün taraftarlarına gelince. Liverpool 1965 li yıllardan sonra kazandığı başarılarla taraftar sayısını oldukça arttırdı. O ünlü Spion Kop tribünü işte bu dönemde oluştu. Aslında o tribünün ismi her zaman Spion Kop idi. Ama gelen başarılar ve taraftar sayısının artması, tribünlere de ister istemez bir hareket ve organizelik getirdi. Everton tribünleri ise hiçbir zaman Liverpool tribünleri kadar organize olamadı. Tabii ki Everton da her maçını hemen hemen full oynadı. Ve hala da öyle. Ama açık konuşmak gerekirse bence Anfield Road da yaratılan atmosfer, Goodison Park da hiçbir zaman yaratılamadı. (Doğruya doğru).

Evet ben Everton luyum. Neden diye sorarsanız harbiden bilmiyorum. Küçükken Tercüman Gazetesinin verdiği Futbol Ansiklopedisinde görmüştüm Everton adını ilk olarak. Orada Liverpool şehrinin takımı ve Liverpool F.C. nin ezeli rakibi yazıyordu. O zamanlar Liverpool acaip popüler. Avrupa futbolu ile ilgilenen herkes (babam dahil) Liverpool lu o zamanlar. Everton acaip bir şekilde ilgimi çekti. Ve Everton lu olmaya karar verdim. O zamanlar arkadaşlarla konuştuğumuz zaman (hatta bazen şimdi bile) Everton mu ? O ne lan ? gibi sorularla karşılaşıyorum. Ve bıkmadan usanmadan onlara Everton u anlatıyorum. Tabii % 90 ı bana deli muamelesi yapıyor ama olsun. Ben Everton luyum. İnadına Everton.. 1989 yılındaki FA Cup finali hayatımda en çok üzüldüğüm maçlardan biriydi. (En çok üzüldüğüm maç Hasan ın 90. dakikada Sami Yen de Fener e attığı golle 1-0 kaybettiğimiz maçtı. O ayrı). Uzatmada Liverpool Everton u 3-2 yenmişti. Televizyonun sağ tarafındaki kale arkası Liverpool, sol tarafındaki kale arkası Everton undu. Everton tribünlerinde Liverpool gol attığı zaman bir sürü adam seviniyordu. Biz gol attığımız zaman ise Liverpool tribünlerinde kimse kıpırdamıyordu bile. Yenildiğimiz kadar buna da çok uyuz olmuştum. Ne gündü bee.

Liverpool tarihinde Liverpool luların en sevdiği, Everton luların da en nefret ettiği adam herhalde Bill Shankly dir. Kasım 1959 - Temmuz 1974 yılları arasında Liverpool un menajeri olan bu zat-ı muhterem şöyle bir demeç vermişti : Evet Liverpool şehrinin iki takımı vardır. Biri Liverpool, diğeri de Liverpool un yedekleri. Gel de bu adamdan nefret etme. Çok merak ediyorum, acaba bu lafı ettikten sonraki ilk Goodison a geldiğinde nelerle karşılaştı. Türkiye de olsa nelerle karşılaşabileceğini tahmin edebiliyorumda.. Bir de şu You will never walk alone olayı var. Bildiğiniz gibi bu cümle bir şarkıdan alınmadır. Ve Liverpool tarihine kuruluşundan oldukça sonra girmiştir. Halbuki Everton ın ambleminin alt kısmında latince NIL SATIS NISI OPTIMUM yazar. Yani Only the best is good enough. Bence bu cümle çok daha anlamlıdır. Ama tabii ki You will never walk alone kadar bilinmez. Olsun.

Everton ve Liverpool bugüne kadar (Şubat 2004) ligde toplam 169 maç yapmışlar. (Sadece ligde). Bu maçlardan 62 sini Liverpool, 54 ünü Everton kazanmış, 53 maç berabere bitmiş. Everton un evi Goodison Park da 31 - 27 Everton, Liverpool un evi Anfield Road da 35 - 23 Liverpool üstün. Goodison da 27, Anfield da 26 maç berabere bitmiş. Bu 169 maçta Everton 204, Liverpool 231 gol atmış. Genel olarak yıllar itibarı ile baktığımızda bazı dönemler Everton, bazı dönemler Liverpool galibiyet sayısında öne geçmiş. Örneğin 1980 yılı itibarı ile Everton 45-41 öndeymiş. Son olarak 1990 senesinde Liverpool 50-49 öne geçmiş. Ve o günden bu yana da önde. Lig maçlarındaki en farklı skor 1935-36 sezonunda Liverpool un Goodison Park da 6-0 kazandığı maç. Evinde üst üste maç kaybetmeme rekoru Everton un. Everton Liverpool a 14 maç üstüste yenilmemiş. Deplasmanda üstüste yenilmeme rekoru da yine Everton a ait. 1899 ile 1920 yılları arasında Anfiled Road da yapılan 15 maçın 10 unu Everton kazanırken, 5 i berabere bitmiş. Everton en farklı galibiyetlerini 1908-09 sezonunda kendi sahasında, 1914-15 sezonunda deplasmanda 5-0 lık sonuçlarla kazanmış.

Sonuç olarak bu rekabet bence İngiltere deki en heyecanlı ve ilgi çekici rekabet. Aslında gerçekten orada yaşayıp, bu rekabeti en ufak ayrıntısına kadar hissetmek isterdim. Ama Türkiye den bile olsa bu rekabeti fazlasıyla hissediyorum. En azından hissetmek için elimden geleni yapıyorum. Ben bir Everton luyum ve bundan gurur duyuyorum.

lacivert

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2004, 23:25 
Kullanıcı avatarı

liverpool şehrinde liverpool ve everton dışında başka profesyonel takım yok.tranmere rovers ise liverpool un yakınında ki birkenhead kasabasının takımıdır.

Başa Dön

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Re: Blues & Reds
MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2004, 06:29 
Kullanıcı avatarı

lacivert yazdı:

1989 yılındaki FA Cup finali hayatımda en çok üzüldüğüm maçlardan biriydi. (En çok üzüldüğüm maç Hasan ın 90. dakikada Sami Yen de Fener e attığı golle 1-0 kaybettiğimiz maçtı. O ayrı). Uzatmada Liverpool Everton u 3-2 yenmişti. Televizyonun sağ tarafındaki kale arkası Liverpool, sol tarafındaki kale arkası Everton undu. Everton tribünlerinde Liverpool gol attığı zaman bir sürü adam seviniyordu. Biz gol attığımız zaman ise Liverpool tribünlerinde kimse kıpırdamıyordu bile. Yenildiğimiz kadar buna da çok uyuz olmuştum. Ne gündü bee.

Abi bu bahsettiğin Everton-Liverpool maçını çok iyi hatırlıyorum . 9 yaşındaydım . Everton mavi forma beyaz şort , Liverpool ise (sanırım) baştan aşşağı kırmızı formasıyla sahadaydı .

Sürekli Liverpool öne geçiyor ama Everton yakalıyordu . Liverpool ' un golleri Ian Rush ya da Aldridge (ikisi de bıyıklı olduğundan hep karıştırıyorum) atıyordu .

Bu maçla ilgili unutamadığım bi nüansı yazmak isterim izninle ; Bizim Everton'ın maçın son dakikalarda gelen golünün ardından sevinçten çıldıran Everton taraftarları sahaya girmiş ve golün sevincini oyuncularla birlikte sarmaş dolaş sahanın içinde yaşamışlardı . Golü de kızıl saçlı bi eleman atmıştı . Daha sonra uzatma dakikalarında bi gol daha bulan Liverpool kupayı kapmıştı . Everton'a olan ilgimi pekiştiren unutamadığım bi nüanstır bu gol sevinci . Kusurabakma gereksiz bi bilgi olabilir ama yazmadan edemedim :wink:

Başa Dön

diffensore
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2004, 23:18 

Sevgili dinipro, doğru hatırlıyorsun kızıl saçlı eleman atmıştı golleri. Stuart McCall.
Liverpool'un ikinci ve üçüncü gollerini de Ian Rush atmıştı.
Liverpool 1-0 öne geçmiş, maç böyle bitecek denirken McCall 90. dakikada 1-1 yapmıştı.
Maçın normal sonucu 1-1 bitmiş, uzatmalarda Liverpool Rush'la 2-1 öne geçmiş, yine McCall 2-2 yapmış, nihayet Rush 3-2 yapmıştı.
Tam anlamıyla muhteşem bir finaldi..

Yalnız gol sevinçlerinin en güzeli (tabii ki bir Evertonian olarak) Greame Sharp'ın 20 Ekim 1984 tarihinde (84-85 sezonunun ilk yarıdaki maçı) Anfield'da attığı goldeki sevinmedir.
Liverpool'un 4 tane Şampiyon Kulüpler Kupası kazandığı zamanlar henüz çok tazeyken, dünya çapında korkunç derecede popülerken, hemde kendi stadında oynadığı bu maçta Sharp'ın golünden sonra çıkan o muhteşem ses ve Evertonian'ların sahaya inerek futbolcularla gol sevincini yaşaması benim daima tüylerimi diken diken eder.

Bu golün videosunu buraya koyacağım zoban'dan yardım alarak..

Başa Dön

diffensore
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2004, 00:02 

Bahsettiğim video bu.. Bir Evertonian için gerçekten muhteşem.. :wink:

http://www.tribundergi.com/depo/video/e ... _sharp.mpg

ps: zoban'a yardımı için teşekkürler..

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2004, 12:55 
çok hoş ve içten bir yazı olmuş lacivert......

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2015, 20:38 
Kullanıcı avatarı

Oncellikle cok hos ve guzel yazi zevkle okdudum.

Futbolun iki ana rengi mavi ve kirmizi, gerci Trabzonsporumda ikisindende biraz var tam olmasada :)
Evertonu bende severim Ingilterede :D Taraftarida saglamdir, baglidir. Liverpoolun golgesinde kalsalarda takimlarina cok baglilar. Cok takdir ediyorum Everton'u.

Hatta biyerde okumustum genellikle kirmizi giyen kulupler daha basarili olur diye, bulursam eklerim, bir Ingiliz arastirmacinin cikardigi sonuctu.

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2015, 02:18 
Kullanıcı avatarı

Everton-Liverpool
Arsenal-Chelsea
Man.United-Man.City
Inter-Milan
FC Porto-Benfica
Lazio-Roma

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2016, 13:52 

Vay be yıllar yıllar önce yazdığım yazıları görünce duygulandım birden.. Hala duruyor yani bu yazılar forumda.. Hey gidi günler :)

Başa Dön

rookie
MesajGönderilme zamanı: 16 Oca 2016, 20:02 
Kullanıcı avatarı

Liverpool- Everton guzel rekabet canli olarak yasanmasi gerek.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: 67den, banadonis, bayz, Başkentli, betooo13, Bing [Bot], casemiro, Denyos Pukes, Emre, equalizer, fba, Ftorres35, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Hayalet10Kolik, inciraltı, KafalarTam35, mccalebb, mecbur, mmcg, phonix, Svetkavitsa, yürekten028

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye