Zaman: 30 Eyl 2020, 10:59

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj

rookie
 Mesaj Başlığı: İzmirspor Tarihçesi
MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2005, 12:50 
Çevrimdışı

Kayıt:
20 Eki 2005, 20:01
Mesajlar:
26
Konum:
eşrefpaşa
İZMİRSPOR KULÜBÜ'NÜN TARİHÇESİ


Türkiye'de futbol ilk defa 1900 yılında İzmir'de başlamıştır. Bu tarihte ülkemizde kurulan ilk kulüpler ise azınlıkların İzmir'de kurmuş olduğu Panoinios, Apollon ve Peleops kulüpleridir. Azınlıkların kurduğu bu takımlar sayesinde futbolla tanışan İzmir halkı 1912 yılında Karşıyaka Kulübü'nü 1914 yılında da Altay Kulübü'nü kurarak Türk Futbolu'nun temellerini atmışlardır. Bunun ardından yine azınlıkların kurduğu Garibaldi ve Maccabi takımlarıyla birlikte kulüp sayısı da hızla artarak, ülkenin diğer yörelerindeki futbol hareketlerine öncülük edilmiştir. Türkiye'de futbolun resmi organizasyonu ise 1923 yılında Türkiye Futbol Federasyonu'nun kurulmasıyla sağlanmıştır. İşte İzmirspor Kulübü'nün kuruluşu da bu döneme isabet eder.

Bugünki adıyla İzmirspor Kulübü, 1923 yılında Eşrefpaşa semtinin ileri gelenleri tarafından, muhitin gençlerine yararlı faaliyetler kazandırmak amacıyla Turuncu-Siyah renklerle ve Altınay Kulübü adıyla kurulur. Bundan birkaç ay sonra Eşrefpaşa semtinin alt tarafında Altıntaş'ta kurulan Kırmızı-Siyah renklere sahip Sakarya Kulübü ile Altınay Kulübü zamanla semt içi sıkı bir rekabete girişirler. İki kardeş ekibin arasındaki bu tatlı rekabetin gittikçe sertleşmesi üzerine camianın ileri gelenleri bunları ortak bir çatı altında birleştirmeyi uygun görürler. Yapılan ortak çalışmalar sonucunda, 28.Kasım.1930 tarihinde, Altınay ve Sakarya kulüpleri bir çatı altında birleştirilerek İZMİRSPOR kurulur. Bu yeni takımın renkleri de çekirdeğini oluşturan eski kulüplerden tamamen farklı olarak MAVİ-BEYAZ 'dır. Oluşturulan bu karma ekip, aynı zamanda iki camianın bir araya getirilmesinin gücünü de kendisinde toplayarak, başarılı ve güçlü bir ekip olmuştur.

İzmirspor adıyla yapılan ilk resmi maç ise, 23.Ocak.1931 tarihinde Alsancak Stadı'nda o zamanın yine bir İzmir ekibi olan Türkspor ile yapılmış ve bu maç da 5-0 gibi farklı bir sonuçla kazanılmıştır. Daha sonra İzmirspor takımı, 30.Mayıs.1931 yılında Yunanistan'ın Sakız Adası'na giderek burada ilk dış temaslarını gerçekleştirir. Burada, adanın güçlü ekiplerinden Lelaps ve Astrips takımlarıyla bir dizi maçlar yapılır.

Yine aynı yıl 29.Ekim.1931 tarihinde İzmirspor için diğer önemli bir olay daha gerçekleşecektir. Bu tarihte, Malül Gaziler Kupası'nda Karşıyaka futbol takımı ile yapılacak olan bir maç için, zamanın Birinci Ordu Komutanı olan, Fahrettin Altay Paşa, diğer askeri erkan ve yine zamanın İzmir Valisi Kazım Dirik Paşa da maçı seyretmeye gelirler. Soyunma odasında futbolculara moral vermek isteyen Fahrettin Altay Paşa, yurt dışından getirilen Mavi-Beyaz çubuklu formaları görünce, bunların yıllarca karşısında savaşlar verilen Yunan bayrağına benzediğini düşünmüş ve bu renklerin acilen değiştirilmesini istemiştir. Bunun üzerine takım, acilen İzmir (Atatürk) Lisesi' nden getirilen Sarı-Mor formalarla maça çıkmış, daha sonra da takımın forma renginde küçük bir değişiklik yapılarak bugünkü renkleri olan LACİVERT-BEYAZ renkler kabul edilmiştir.

Türkiye'de futbolun diğer yörelerde de hızla gelişmeye başlamasıyla, hepsi birer semt takımları halinde olan İzmir takımlarının diğer illerle rekabet gücünü arttırmak amacıyla 1937 yılında birleştirilmesi fikri ortaya atılır. Bu fikir çerçevesinde kulüplerin ileri gelenleri bir araya gelerek yaptıkları bir dizi çalışmalar sonucunda; İzmirspor ve Göztepe birleşerek DOĞANSPOR, Altınordu-Altay ve Bucaspor bierleşerek ÜÇOK, Bornovaspor ve Karşıyaka birleşerek YAMANLAR kulüplerini oluştururlar. Fakat bu birleşme de çok verimli olmaz ve ekipler kendi kimliklerinde bir türlü feragat edemedikleri için sezon sonunda birleşme tekrar dağılır. Bu dağılmadan sonra İzmirspor, kısa bir süre ATEŞSPOR adıyla faaliyetine devam ettiyse de sonunda bu gün kadar İzmir'imizin adını taşıyan tek ekip olarak yaşamını sürdürmeyi başarmıştır.

Önceleri mahalli ligler halinde oynanan Türkiye Ligi karşılaşmalarının Milli Lig haline getirilmesiyle, Türkiye Futbol Ligleri kurulur. Türkiye Birinci Futbol Ligi tarihinde ilk resmi lig maçı, İzmirspor ile Beykoz kulüpleri arasında oynanmış ve hakem olarak Osman YEŞEREN tarafından yönetilmiştir. 21.Şubat.1959 tarihinde oynanan bu tarihi maçta İzmirspor Beykoz'u 2-1 yenerek Türk futbol ligi tarihine geçer. Ayrıca resmi liglerdeki atılan ilk gol de yine bu maçta İzmirspor'lu Özcan ALTUĞ tarafından, Beykoz kalecisi Sıtkı'ya atılan goldür.

İzmirspor futbol takımı, o yıllardan beri yıllarca Türkiye Birinci, İkinci ve Üçüncü liglerinde mücadeleler vermektedir. Bunların içinde sevinçili ve üzüntülü çeşitli dönemler geçirmiştir. Türkiye Birini Ligi'nde 9 yıl mücadele etmiş ve ligde zaman zaman ses getirecek başarılara da imzalar atabilmiştir.

1946-1948 yılları arasında kulübün bu günki merkez yönetim binası, spor okulları, halı sahalar ve spor ve düğün salonlarının bulunduğu arazi İzmir Belediyesi'nden satın alınmıştır. Buraya o yıllarda sadece bir semt sahası ve kulüp binası yapılabilmiş daha sonra 1973 yılında bugünkü modern binalar ve tesisler kurulmuştur. Eski idman tesislerinin bulunduğu yıllardaki adıyla " Talebe Çayırı " denilen bu tesislerden seneler boyunca Metin Oktay, Tarık Gencay, Seyfi Talay, Samiz Özok, B.Mustafa ve onlar gibi unutulmaz futbolcular yetişmiştir. Bunlardan Metin Oktay futbolda bütün Türkiye'nin gururu olmuştur. İzmirspor ve Galatasaray formaları altında sadece lig maçlarında toplam 217 gol gibi bir rekorun da sahibidir.

Talebe Çayırı'nın imara açılmasıyla aynı yere çevre halkının Gökdelen adını verdiği apartman siteleri ve bugünki merkez binalar yapılır. Daha sonra bu apartmanların önemli bir bölümünün satılmasıyla da 1975 yılında, bu gün için paha biçilemeyen İnciraltı arazisi satın alınır. Daha sonra buraya kurulan ve yakın tarihimize kadar bir çok bölümünün yapımı devam etmiş olan bu arazide bugün, İzmirspor'un tüm ekibiyle konaklama ve kamp yapabileceği meşhur İnciraltı tesisleri mevcuttur. Bu sayede İzmirspor kulübü çok sayıda sporcusunu bir arada kampa alabileceği, konaklama ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayabileceği, ayrıca tertemiz bir havada yeşillikler içinde idman yapabileceği Türkiye'de çok az kulübün sahip olabildiği bir ayrıcalığa sahiptir. İzmirspor camiası bu sayede, kulüplerin kendi kamp ve idman tesislerine sahip olması konusunda ülke çapında da bir ilke imza atmış olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Resmi anlamda ilk defa 1978 yılında oluşturulan Spor Okulları çatısında, kulübün Hatay-Bahçelievler ve İnciraltı'ndaki tesislerinde her yıl çeşitli branşlarda 1700 kadar sporcu eğitim görmektedir. Spor okulları, amatör ve genç alt yapılar ve profesyönel futbol takımlarındaki bu kadar çok sayıdaki sporcunun yetiştiği bir kulüp olması İzmirspor'un İzmir ve Türk Sporu'ndaki yerinin öneminin bir kanıtıdır. Bu amatör ve genç branşlardan yetişen sporcular özellikle futbol alanında Türkiye'nin dört bir yanındaki kulüplerde ve milli takımlarda yaygın olarak spor yapmaktadır. Her yıl transfer dönemlerinde İzmirspor'lu futbolcular; Fenerbahçe , Beşiktaş ve Galatasaray gibi liglerin kaderini belirleyen takımların ve İzmirspor'daki sporcu verimliliğinin farkına varan zengin takımların takibindedir.

ÖNCELİKLE KULÜBÜN YAKIN MUHİTİ OLAN, EŞREFPAŞA VE HATAY SEMTLERİ İLE, YAPICIOĞLU, YAĞHANELER, ÇİMENTEPE, BOZYAKA, YEŞİLYURT VE DAHA SONRA DA BÜTÜN İZMİR BU KULÜBE SAHİP ÇIKMALI VE KAYNAK YARATMALIDIR.

_________________
Adın Türk Sporuna Şereftir İzmirspor


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

rookie
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2005, 15:32 
Çevrimdışı

Kayıt:
20 Eki 2005, 20:01
Mesajlar:
26
Konum:
eşrefpaşa
3 gün geçti görüntülenme 35 mesaj sayısı 0 ayıp...

_________________
Adın Türk Sporuna Şereftir İzmirspor


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

diffensore
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2005, 17:18 
Çevrimdışı

Kayıt:
12 Nis 2005, 20:36
Mesajlar:
185
doğru söylüyon, bu; tarihi ,17 şampiyonluk 16 türkiye kupası 2 uefa kupası, 2 de süper kupa sahibi sahibi izmirspora yapılan büyük bir yanlıştır :lol:

_________________
team sexensekiz


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

centrocampista
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2005, 00:17 
Çevrimdışı

Kayıt:
27 Eyl 2003, 15:00
Mesajlar:
1599
Konum:
Frankfurt
yordan, her ne kadar tribün gruplarına İzmirspor ile ilgili olarak açılmılş olan başlıkta tribün açısından eleştirmiş olsam da İzmirspor camiası ile (aklın sıra) dalga geçmek ne senin haddine düşer, ne herhangi birinin...
biraz seviyeli olmak bu kadar mı zor...?

_________________
Yaşasın Adana Demirspor!


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

rookie
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2005, 14:17 
Çevrimdışı

Kayıt:
20 Eki 2005, 20:01
Mesajlar:
26
Konum:
eşrefpaşa
lucifero yazdı:
doğru söylüyon, bu; tarihi ,17 şampiyonluk 16 türkiye kupası 2 uefa kupası, 2 de süper kupa sahibi sahibi izmirspora yapılan büyük bir yanlıştır :lol:

sen onu manisaspora sor lele bir.

_________________
Adın Türk Sporuna Şereftir İzmirspor


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2005, 14:25 
Çevrimdışı

Kayıt:
30 Ağu 2003, 00:37
Mesajlar:
7362
Konum:
Çamlık
muratti yazdı:
3 gün geçti görüntülenme 35 mesaj sayısı 0 ayıp...


bunda acaip ne var ki.3 maç üst üste kazanan takımınızın tribünlerinede o kadar insan gidiyor zaten.çok maçınızı bilirim poliste az seyircinin olduğu.

_________________
Yaşa Varol!


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2005, 17:52 
Kullanıcı avatarı
Çevrimdışı

Kayıt:
16 Ağu 2003, 14:01
Mesajlar:
2010
Konum:
Serik
güzel bir yazı olmuş tebrikler.

_________________
uykusuz her gece


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

rookie
 Mesaj Başlığı: Re: İzmirspor Tarihçesi
MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2009, 23:08 
Çevrimdışı

Kayıt:
15 Ara 2008, 19:45
Mesajlar:
42
Konum:
izmir güzelyalı
izmirspor cumhuriyetle yaşıt bir külübümüz olmakla birlikte profosyenel futbol liglerinin ilk resmi maçında atılan ilk gölün sahibidir gölü atan kişi özcan altuğdur bunun dışında izmirspor turkiyede ilk spor okullarını açan kulüp olarak turk spor tarihine geçmiştir bunlarla birlikte izmirspor altyapısı ile türk futbolun na cok sayıda değerler kazandırmış bir kulüptür bu isimlerden bazıları metin oktay güven öğüt hamza,arif,ismail,pıtırcık nihat,levent eriş,ve burada aklıma gelmeyen daha niceleri burada izmirsporumuzu küçümseyici şekilde konuşan zatı muhteremlere duyurulur..............................BİZ GÜNEŞ UĞRUNA BİN YILDIZDAN VAZGEÇTİK,,,,,
O GÜNEŞ SENDİN SEVERKEN KENDİMİZDEN GEÇTİK,,,, İZMİRSPORUM..........

_________________
yalıdan izmirsporlu


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: İzmirspor Tarihçesi
MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2009, 00:30 
Çevrimdışı

Kayıt:
23 Eki 2008, 15:53
Mesajlar:
4697
Konum:
Bolu/Karaçayır
Herşey başarı mıdır, kupa mıdır?
İzmirspor'un şu an belli bir potansiyeli olmayabilir.
Önünde Karşıyaka, Altay, Göztepe gibi taraftarı olan takımlar ve 3 İstanbul takımı gerçeği varken çokta şaşmamak lazım. Lakin o kulüp açıksa ve 1 kişi de olsa maçına gidiyorsa gönülden yeterlidir bana göre.
Umarım ilerleyen senelerde Vefa, İzmirspor, Altınordu, Hacettepe gibi takımlar eski kimliklerini yakalayabilirler.

_________________
KAPILDIM GİDİYORUM, BAHTIMIN RÜZGARINA.


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Re: İzmirspor Tarihçesi
MesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2009, 15:53 
Çevrimdışı

Kayıt:
23 Şub 2006, 23:36
Mesajlar:
575
Yeri geldi mi sevdanın kafa sayısı olmaz muhabbeti yapılır yeri geldi mi taraftarınız mı var..
Mazisi ve gönülden seven çoğu yaşlı sayılacak 300 kişisi yeter bizlere..

_________________
Azalsa da sayımız,
Bitmeyecak aşkımız..


Başa Dön
  Profil  
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], devrimciTS, Google [Bot], Google Adsense [Bot], körfezli_celik, Ofikal


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  


2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye