Zaman: 05 Nis 2020, 18:56

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 62 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
Yazar Mesaj

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Re: A Grubu
MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2008, 20:14 

GecekonduChe yazdı:
ben isviçrenin bu grupta lider olacağını düşünüyorum, en azından ilk 2'ye girerler diğer takımında portekiz olacağını düşünüyorum,çeklerden bi başarı beklemiyorum artık bana göre başarılı olabilecekleri rotasyonları kaçırdılar, milli takımda en fazla 3.olabilir.

abi sen espri yapıyorsun değilmi ÇEKLER'in şuanki dönemi belkide en iyisi şampiyonaya nasıl geldiler ne ÇABUK UNUTTUN kii o günden beri daha genç 2 çocuk daha yakaladılar.BeN ÇEKLERİN ilk 2 de olacağını tahmin ediyorum Portekiz ile Türkiye diğer 2.ci olmak için ilk MAÇTA galibiyet yada yenilmemekisteyeceklerdir. İsviçre HİÇ ŞANSLARI yok futbolöğrenmeleri gerekbirde gol atmayı bilmeleri defansla olmaz bu işler :lol:

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

rookie
MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2008, 21:43 

ALLAH bee Portekiz Nede Kadar Büyük Takımmış Tüm Milli Duygumla Söylüyorum Gruptan Biz Cıkacağız İnanmayanlar İnanmasın Ben İnanıyorum....

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2008, 22:26 

bütün maçlar 1-1 biter herkez gruptan çıkar :wink:

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2008, 22:30 

kaiserclown yazdı:
GecekonduChe yazdı:
ben isviçrenin bu grupta lider olacağını düşünüyorum, en azından ilk 2'ye girerler diğer takımında portekiz olacağını düşünüyorum,çeklerden bi başarı beklemiyorum artık bana göre başarılı olabilecekleri rotasyonları kaçırdılar, milli takımda en fazla 3.olabilir.

abi sen espri yapıyorsun değilmi ÇEKLER'in şuanki dönemi belkide en iyisi şampiyonaya nasıl geldiler ne ÇABUK UNUTTUN kii o günden beri daha genç 2 çocuk daha yakaladılar.BeN ÇEKLERİN ilk 2 de olacağını tahmin ediyorum Portekiz ile Türkiye diğer 2.ci olmak için ilk MAÇTA galibiyet yada yenilmemekisteyeceklerdir. İsviçre HİÇ ŞANSLARI yok futbolöğrenmeleri gerekbirde gol atmayı bilmeleri defansla olmaz bu işler :lol:

çıkabilirler ama ben herkes gibi öyle kesin bakmıyorum, isviçreyi çeklere göre ev sahibi olmaları nedeniyle daha şanslı görüyorum, ayrıca aklıma 2006 dünya kupasındaki çekler geliyo aklıma gana macı geliyo ve çeklerin son yıllarda kadrosu mükemmel olmasına rağmen hiç bir başarısı olmamas geliyo ve gruptan isviçre ve portekiz'in çıkacağını düşünüyorum.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2008, 02:06 

Vay anam vay.....

Portekiz 1.
Çekler 2.

Potrtekiz 1.
İsviçre 2.

Çekler 1.
Portekiz 2.

Evet kendimizi kandırıyoruz tamam da yahu bu vatanın evladı bu vatanın halkı ülkesine ve ülkesinin kadrosuna hiçmi güvenmez yaaaa.......

Siz içimizde ki Portekizliler siz içimiz de ki Çekler siz İsviçre kökenliler evet siz soruyorum size batılı olma hayalleri acaba avrupalı'yı yerlere göklere sığdıramamakla mı başlar?

Şimdi cevaplar hazır kendimizi kandirıyoruz onlar 1 numara çok iyiler süperler yahu kardeşim o iyilerin içinden Yunanistan o kupayı almadımı o iyiler zamanın da iyi değillermiydi ki Danimarka tatilden gelip aldı ellerinden kupayı şimdi gitsek Yunanistan'a ve siz gibi futbolseverlere sorsak nedir beklentiniz bu şampiyona da acaba kaç tanesi sizin gibi İsveç iyi İspanya iyi Ruslar İngiltere'yi saf dışı bırakıp geldi bizim şansımız yok diyecek he kaç kişi ?

Beyler bu ülke değilmiydi dünya 3. olan (heee pardon hiç avrupalıy'la oynamadık dimi) sadace o kupanın kralınla 2 kez karşılaştık ve bana göre ezilmedik bu kadar mı küçük görür olduk kendimizi bu kadar mı güvenimiz kalmadı milli takıma (ya da Fatih Terim'e) tamam mantıklı düşünce anlarım onun artıları bunun eksileri ama bu kadar da basit değil bu işler ya kusura bakmayın ama bana biraz karalama kampanyası gibi geliyor bu sahtecilikler hani birilerini överken birilerine gönderme yapayım hissiyatı

Son olarak siz haklı çıkarsınız ve ben buradan turnuva sonun da evet arkadaşlar haklıymışsınız ben kendimi kandırmışım diyerek o arkadaşlara bi özür yorumu yazarım ammmmaaaaaaaa ola ki o aslanlar bir başarı yakalar da o gruptan çıkarsaaaa

Merak etmesinler sözümün gitmesini istediğim yerler beynime kazındı....

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2008, 07:44 

Kim cikar kim cikmaz, ilk maclar oynandiktan sonra daha sakin yorumluyabiliriz.

Bizi zaten kendimiz biliyoruz.oyuncularimizi,oyun anlayisimizi vs.
Dolayisiyla rakipleri onceki topiklerde ele aldigimiz gibi bu topikde de bir kez daha ele almak gerekirse, bir iki noktaya deginmek yeterli sanirim;

Ceklerin oyun stilinin temel prensibi; yerden cok pasla yanlara yayilma, topu bolca gezdirme akabinde topu defans arkasina sarkitma ve de duran toplar ile golleri buluyorlar. ara paslari ve karambolleri en iyi degerlendiren ulke olarak cekleri gosterebilirim. Elemelerdeki ceklere baktigimizda; Bir Rosicky'nin eksikligini finallerde hissedecekelrdir ofansif anlamda insiyatif babinda.
Cekler bir sistem takimi, bu yillardir boyle,yani degisen bir durum yok. bu gibi ekol takimlar genelde cok kosan, baydirici derecede yan top yapan, rakibi once uyutup sonra vuran makine duzeninde isliyen alan oyunlariyla tehlikelidirler. dolayisiyla cok kosmali, oyun icinde tam konsantrasyon la mucadele etmeli. aksi takdirde ne oldugunu anlamadan maci yenik kaparsin.

Isvicre,Ceklerin yeni versiyonu diye tanimliyabilirim. ayni sistemde ayni mantalitede oynuyorlar hemen hemen. bir artilari ise hakan yakin,inler,ve latin,afrika senteziyle bezenmis futbolcularla bazen degisik varyasyonlarda sergiliyebiliyorlar. cok kosan, alan oyunlarini mumkun mertebe mac boyu uygulamak istiyen bir disiplindeler. bu tarz takimlarin ofansda en onemli avantaji; duran toplar ve karambollerdir. duran toplarda defans elemanlari ofansda oldukca etkili,bunalrin basinda senderos geliyor.gole cok yatkin.... karambollerde ise frei ve behrami one cikiyor. bu iki isim cezasahasi ici ve civarinda bos topa mukemmel bir zamanlama ile sahip olup tek vurusla tehlikeli oluyorlar.
suan icin mevcut isvicre'de formuyla sivrilen 3 oyuncu var; kanimca turnuva da sayet ilerlerse adindan cok soz ettirecek olan behrami... gokhan inler,barnetta ve frei,magnin oldukca formda ve takimin sistemi bu besliye kurulu. ozetle; bu gibi takimlara karsi mumkun mertebe duran top vermemeli,karambollerde ribaundlari kaptirmamali, mumkun oldugunca sut cekmeliyiz,araya top atmaliyiz.

Portekiz takiminin yeni jenerasyonu kazanmaya ac ve scolari gbi bir sistem hocasinin onderliginde kendi futbollarini oynamaya calisiyorlar. 2004 ve 2006daki oynayan oyunclardan sistem adina kilit olan oyuncular suan milli takimda yoklar. figo,rui costa,couto,baia,costinha,maniche,nuno valente vs.
dolayisiyla mevcut portekiz kadrosunun bu son elemelerdeki oyununa baktigimda, pek ic acisi bulmadigimi belirtmek isterim. elbette futbolu takip eden bircok kesim ronaldo faktorunu one cikariyor her ne sekilde olursa olsun, fakat ayni ronaldo formda zamaninda olsun formsuz zamaninda olsun milli takimda verdigi elemelerdeki mucadeleyi unutturamaz. goklere cikarilan portekiz ,icerde ve disarida ermenistan,azerbaycan ,finlandiya vs karsisinda bayagi zorlandi,puanlar kaybettigi maclarda garanti 3 puan olan maclardi. ronaldo'yu elemelerde rakipler iyi cozmusdu,iyi kilitlediler bir kac mac disinda.
elemelerde bayagi zorlanan portekiz son 5 macta kadroya cagrilan maniche sayesinde elemeleri gectigini eklemekde fayda var.
scolari hoca is zora girince soguk oldugu maniche'yi kadroya aldi, maniche attigi ve attirdigi gollerle ulkesini finallere tasiyan puanlari kazandirdi. bu gercegi unutmak anca ronaldo'nun ozel hayrani olanlarin gorememesi denilebilir .ironi. veya portekizin son 15 yildaki futbolcu kalibresini,oyun anlayisini,sistemini hocalarini tanimamakdan olabilir. secim size kalmis.
Portekizin saha icinde gole gidisi basit bir anlayistir., bu nedir;
kisa yumusak paslarla 3 olmadi 5 pasla kanattan ilerlemek ortayi acip cezasahasinda kafa,ayakla pozisyonu degerlendirme,
bunun disinda bu olusan kanat akinlarindan meydana gelen karambolleri mukemmel sekidle degerlendirme.
Bu portekiz'in gole giden altin anlayisidir. bu dogrultuda kadroda bu sisteme yonelik oyuncualr bulundurdular. figo eski jenerasyondan bu anlayisin en parlak ornegi ve bayrak oyuncusu idi, son donemde; ronaldo bu bayragi tasiyor, dolayisiyla sistem bu tarz oyuncularin uzerine kurulu, ronaldo'nun en belirgin ozelligi taa ki umit milli bazda one cikan parliyan sivrilen oynu; kanatlardan etkili bindirmeleri ile dikine gitmesiydi. saglam kavisli sert ortalar acmasiydi.
bu oyuncuya benzer skeilde sistemin diger kilitleri; quaresma olmus idi, quaresma'nin ayni ozellikleriyle taa umit milli den beri ayni dogrultuda mevcut portekiz sistemine hazirlandiklarini unutmamak gerek, bu iki oyuncuyu nani ile 3lediler. bu da bu sistemin oneminin ne derece dikkat cekici oldugunu ortaya cikariyor. bu anlayis islemediginde maniche,deco gibi oyuncular insiyatifi ele aliyorlar. gecmiste rui costa'nin aldigi gibi.
Portekizin mevcut durumuna baktigimizda, top dagilimini yapan oyuncu; deco.
daha once maniche ,deco ve ice gelen figo idi ve genelde topa hukmeden rui costa idi.
gel zaman git zaman kadro degisime ugrayinca hocaninda secimleri bazen degisime ugradi,
mevcut kadroda deco'nun onemi buyuk, formda bir deco bu takimin pas isleyisini duzenliyen tek komut bolgesidir. deco serbet oynuyor portekiz sisteminde, yeri geliyor ileri de kanat oyuncularina yakin gidip kisa pas alisverisi yaparak oyunu rakip alana yikmaya rakibi o bolgeye cekmeye calisiyor ardindan oyunu bir anda diger kanada acip ronaldo,quaresma gibi cizgi oyuncularla tehlikeli olmaya calisiyorlar. deco'nun arkasinda tecrubeli olmasada topla iyi olan enerjik bir veloso,mountinho veya terubeli bir petit oluyor genelde. petit'in dezavantaji oyunu okumada ve top kullanimindkai zayifligi.
dolayisiyla portekizi ortada durdurmak ofansda etkisini az'a indirmek icin deco'yu sindirmek kilit olacaktir. deco durdugunda diger dedigim alternatif one cikacaktir; miguel,bosingwa gibi kanat beklerinin geriden topla bindirmeleri,cikislari etkili olacaktir. bu na da engel olundugunda portekiz ofans babinda doldur bosaltdan baska secenegi kalmiyacaktir.
Portekiz kalesi guven vermiyor. takimin birinci kalecisi ricardo bu sezon cok kotu bir sezon gecirdi. oldukca formsuz. onun yerine belki quim oynuyabilir.yinede kale emin ellerde degil kanaatindeyim.
defansda portekiz sol bek sorunu cekiyor dedim turnuva oncesinde ki diger yorumlarimda, dolayisiyla bu bolgede yine muhtemelen sag ayakli bir oyuncu oynuyacaktir.bosingwa,miguel,ferreira'dan biri.
gobekde carvalho takimin alpay'i rolunde. yaninda hataya meyilli pepe ile gobegi koruyacak...bu bolgeden nihat,mevlut,tuncay hatta arda ile etkili oalcagimizi bekliyorum. elemelerde izledigim portekiz defans gobegi bu gorusume olanak sagliyor.
Portekiz ortasahasi petit haric yeni bri ortasaha,,dolayisiyla finallerde vasat da olabilirler.yildizda.
ornek olarak soyle diyebilirim; son gurcistan hazirlik macinda petit muhtesme oynadi,veloso cok kotu. halbuki veloso topla iyi olan beklentinin cok oldugu bir oyuncu olarak bakiliyor portekiz taraftarlari arasinda. petit aksine beklentisi en dusuk oyuncu olarak one cikmis idi, fakat hazirlik macinda aksi bir durum ortaya cikti. dolayisiyla petit bir turnuva oyuncusu endaminda oldukca hazir bir gorunumde oldugunu belli etti hocasina, keza deco'da oyle. bir sezon boyunca barca da yoklari oynayan deco, son hazirlik macinda maestro edasiyla takimini ofansda yonlendirdi. bu iki isimi oen cikarmamin nedeni;
her ikisininde birer tecrube ve turnuva oyuncusu olmalarinin gostermis oldugu etkidir su son gurcistan macindaki hazir gorunumleri. forvette nuno gomes tek vuruslarda,araya atilan toplarda, yandan yapilan ortalarda oldukca etkili bir tecrube.zeki bir oyuncu. kendini unutturabiliyor. dolayisiyla ilk tercih oalcaktir. secim farkli olursa, fizikli almeida'yi gorebiliriz.
ozetle; portekiz ya kanattan gelecek ya gobekte deco onderliginde gelecek. aksi durumda kanat bekleri ileriye oldukca etkili cikan bosingwa ve miguel ile etkili olmaya calisacaklardir.
maca o gun konsantre olarak tam anlamiyla hazir olan takim maci kazanan taraf olacaktir.
bizim ilginc ozelligimiz ise, turnuva takimi gibi bir anlayista olusumuz;baktigimiz zaman 96da iyi oyun oynamisiz ama ofansda pozisyonlari degerlendirememisiz tecrubesizligimizin de eklenmesiyle puansiz turnuvaya veda etmisiz. sonrasinda 2000e gitmisiz 2000de hem futbol hem netice bazinda oldukca iyi isler yapmisiz,taa ki portekize figo'nun zeki oyunu sonrasinda sanssizca elenmisiz,ardindan 2002 de yine iyi futbol oynayip yine iyi neticeler almisiz,brezilya gibi bir dev'e sanssiz sekilde elenmisiz. geldik yeni bir turnuvaya; yine biz,, artik euro'lardaki ezeli rakibimiz huviyetine burunen portekiz karsimizda, bu sefer soz sirasi bizde. cikip inanarak oynayip kazanacagiz. sonrasinda her maca yine final gozuyle bakip oynayip neticeyi almaya cabaliyacagiz.calisacagiz.basaracagiz.

oncede dedim simdide tekrarliyorum;
yildiz Mac kazandirir, takim oyunu takim ruhu birlikteligi Sampiyonluk kazandirir.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2008, 11:48 

Nostalgia, herseyden evvel yazılarını severek okudugumu bilmeni isterim..

Bu turnuvada bence grubun en şanslı takımının Portekiz oldugunu dusunuyorum..herşeyden evvel Milli Takımı canı gonulden destekliyorum ve onların başarılı olmasını diliyorum..

Ama taraftar kimligini birakıp tarafsız bir gozle bu turnuvada ne olur, gruptaki takımları bir değerlendir dersen eğer derim ki bu grupta şans verdigim takımlar Portekiz ve Çek Cumhuriyeti..bizim şansımız hiç mi yok-elbetteki var ama biz içlerinde en sorunlu gorunen takımız bana gore..

Benim 1. sıra için adayım Portekiz..bunun için pek çok neden sıralayabilirim..senin Portekiz ile gozlemlerini okurken hep Türkiye ile kıyaslamasını yaparken belirttigin bir husus var: Portekiz in elemeleri zar zor geçtigi ve Ermenistan, Azerbaycan gibi takımlar onunde kayıplar yaşadığını anlatıyorsun..bunlar bir kıstas olarak alınır mı Şampiyona oncesi diye sorabilirim..mutlaka ki bir veri veriyordur..Portekiz i bu şekilde değerlendirirken bizim takımın elemelerde Malta ve Moldova gibi ülkelere puan kaybettigini yada elemelerin hangi maçında 4-4 lük top oynadığımızı soyleyebiliriz..kendim sordum kendim cvp vereyim : Yunanistan ile deplasmanda oynadığımız ve 4-1 aldığımız maç dahil bütün maçlarda hep sıkıntı çektik..

Herseyden evvel takım olarak kimi yerlerde çok güçlüyüz kimi yerlerde de çok zayıfız..bir defa takım hiç maç boyu iyi oynamıyor..hep belirli zaman dilimlerinde anlık parlamalar yaratan bir takım oyunu oynuyoruz..ki buna takım oyunu demek ne derece anlamlı onu da bilemiyorum..

Defansif sorunlarımız çok ön planda ve Avrupa Sampiyonası gibi bir organizasyonda savunmanın ne kadar onemli oldugunu anlatmaya gerek yok..eğer baska bir felsefe içinde olacağız diyorsak ki Terim ben 4-3-3 oynatacağım diyerek bunu ifade ediyor-o vakit soylediği planı saha içinde bize gosteren bir oyun ortaya koymalı..bir defa elemelerin hiç bir noktasında 4-3-3 ü andıran bir oyun oynamadık..ben hazırlık maçlarında dahi bunu goremedigimizi düsünüyorum...elbetteki bu bir evrimdir..bir oyun planı değisikligi değisiklik her ne olursa olsun çok zor ve meşakatlidir..ama bunu birden bire ortaya atmak beni endiselendirdi ve endiselendiriyor..bunun planlanmasının yanlıs oldugunu düsünüyorum..takıma büyük bir taktik değisikligini mutlaka elemelerde uygulatırsınız..finallerde değil..eğer ki bunu yapacağım diyorsanız ben bir futbolsever olarak pekala bu sampiyonada Milli Takımın başarısız olacağını öngörebilirim..bunu Dünya Kupası oncesi her yonden bir hazırlık sampiyonası olarak ta gorebilirim..bu öngörüyü yapmamı sağlayan bana Terim in anlattıklarıdır medya önünde ve sahaya çıkardığı düzen ile anlayıstır..bunda ne yabancı takımlara hayranlık yatmaktadır ne de baska bir hnusus..tamamıyla kendi takımımızın durumu bana bunları düsündürüyor..

Milli Takım ın ilk maçı bu turnuva için çok onem arzediyor bence..bu maçı yenilmeden geçmek demek İsvicre maçını final havasına sokmak demek..Milli Takım olarak evsahibi takımları hep organizasyonlarında mağlup etmeyi basardık son 10 sene içinde..Belçika, Japonya,G.Kore gibi...bu bakımdan ilk maçta ne yapacaığımızı çok iyi planlamalıyız..umarım hersey istedğimiz gibi olur ama şansımızı düşük goruyorum..bundan otürü inançsızlık içinde de değilim..futbolda her sonuç alınabiliyor..Ronaldo ve Quaresma gibi yıldızları var rakibin ve buna karsılık bizim elimizdeki argüman takım oyunu herseyden onemlidir..elbetteki onemlidir de bizim takım ne zaman takım oyunu oynadı hatırlayanınız var mı?? Evet rakip Ermenistan ı Azerbaycan ı haşat edemedi ama biz de Moldova ve Malta yı yenemedik..rakipten korkan hiçbir zaman kazanamaz..bu goruse katılırım..bu bağlamda rakipten zerre kadar korkmuyorum..üstelik şu andaki istatistiklere gore dünyanın en iyi futbolcusu onlarda olmasına rağmen korkmuyorum..benim korkum kendi takımımızın oynadığı oyun yapısı..kim ne derse desin bizim takımımız kopuk kopuk, defansında sürekli hata yapan, hakemle veya rakibiyle dvmlı didişen, bu didismeyi bir oyun felsefesi haline getirmeye ramak bırakan, kişisel olarak oldukça yetenekli ama bu yeteneği takım oyununa katamayan bir takım..iste benim korkum bu..

Açıkçası bu turnuvanın bir geçiş turnuvası olarak gorulmesi fikri empoze edilmeye çalısılsa en büyük destekçisi olurum ve sabırla defansif yapıyı oturtmayı, 4-3-3 ün takıma nasıl engaje edileceğini beklerim..ama genel yapı biz oradan bu kupayı alıp gelecekmisiz gibi...futbolun içinde bu şansımız da var..ama bu son zamanların moda deyimiyle tesadüflerle ilgili..beni futbolun içinde en çok tutan olgu her takımın her takımı mucize ile bile olsa yenebilme ihtimalidir..bu bağlamda tam da boylesine bir takımız..her onemli maçı kazanabilecek her onemsiz maçı da kaybedebilecek bir takımız..bu turnuvadan insallah iyi neticelerle döneriz..

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2008, 12:32 

@sevgili uero

Oncelikle degerli yorumun icin tesekkur ediyorum.

Portekiz-Azerbaycan-Ermenistan ve grubunda oynadigi diger maclari iceren yorum gondermesi, forumda ve medyada olusmus olan Portekiz yenilmez Armada gibi bri havanin olusmasindandi.
Buna binanen Ronaldo'yu ilahlastirmak gibi bri hava da buna eklenebilir.
Dolayisiyla bahsi gecilen Portekiz ve Ronaldo, sayet Maniche olmasaydi Finallere gidemiyebilirdi.son 4 macini iyi analiz edenler bu ozel kritik ayrintiyi gorebileceklerdir.

Bizim takima yonelik benim beklentim; yenilmeyiz armadayiz, herkesi yeneriz portekiz de kimmis gibi bir bakis acisi degildir.ki bu bakis acisinda olanlara da pek cevap yazma niyetinde degilim.
Deger buldugum yorumlara yanit vermeyi prensip edinmisimdir.
Bastan beri de su gorusu savunurum; Takim Oyunu Takim Ruhu.Konsantrasyon.
Dolayisiyla bu kistaslari Mac Gunu yasiyan takim kazanan taraf olacaktir.Sampiyonayi kazanacaktir.

Portekiz-Turkiye denkleminde her iki ulkenin gecmiste oynadiklari maclari ele alirsak, ne biz ezilmisiz ne onlar bizi ezmis. 96 ve 2000 finallerinde oynadigimiz maclari hatirliyanlar olacaktir. bizde kazanabilirdik.

Mevcut durumda her iki tarafda elemelerde zorlandilar. son maclarda bileti aldilar.bunu onceki yorumlarda degindik farkli topikler altinda.
ozetle; sahsim adina saygi duydugum ancak kabul gormedigim nokta;
Ronaldo ve Portekiz'in farkli konumlandirilmalarla forumda ve medyada konusulmasi.
Buna kontra babinda; yukaridaki yorumumda da belirttigim gibi;
Ronaldo-Maniche Portekiz tandansinda; Maniche finallere tasiyan kilit olmus idi. ilginc olan noktayi da belirttim; maniche'ye elemeler boyu sans vermiyen scolari hoca zora girince MAniche'ye sarildi. ondan once Ronaldo'yu kaptan yaparak Ronaldo'nun takimi gibi bir lanse edilis portekiz milli takimi icin buyuk husranla sonuclanacakti. o yone dogru gidiiliyordu...ki maniche sayesinde bu husran bayrama dondu. scolari ile maniche arasinda kisisel problem zaten var,dolayisiyla hocanin benimsedigi bir oyuncu degil.cevrenin etkisiyle maniche'yi son maclarda oynatti sonrasinda final bileti akabidne kadroya cagirmadi. mevcut havanin bozulmamasi icin portekiz kamuoyu maniche konusunda scolari'ye birsey demedi. ki 2004-2006 finallerindeki hocanin basarisi yadsinamaz bir gercek. arti parantez; maniche scolari sistemine uymayan bir oyuncu.cagrilmayisinin sebebi de bu.

sozun ozu; ovulen ronaldo ve portekiz'i ele alirken elemelerdeki ronaldo faktoru ile 2008 finallerindeki ronaldo'nun ne gibi bri degisim yapacagi da tarafim adina merak konusu.
dedigim gibi; ronaldinho gibi bir turnuva da yasiyabilir .
Portekiz'in finallerde baska,elemelerde baska oynadigini bazi oyuncu kistaslari disinda bu sefer daha net gorebilecegiz. neticesinde figo 'nun takima verdigi ust duzey bri takim ruhu bagi buyuk onem tasiyordu. buna binanen costinha,couto,nuno valente,''maniche elemelerin cogunda yoktu'' ve diger saydigim takim oyunu icin cok onemli yer teskil eden taslarin olmayisi kendisini elemelerde belli etti. finallerde de edebilir.portekiz boyle bir sinavdan gececek kanaatindeyim.

son olarak;
Elbette gurubun en sansli takimi Portekiz dir. finaller baz alindiginda; son turnuvalarda tavan yapmis bri grafikleri var. bu gercegi gormemezlik olmaz elbet. fakat sunu bold harflerle yazmak gerekli;
takim oyunu once gelir.
isimlere takili kalmamaliyiz. sadece bu.

@
Bizim 4-3-3 sistemi konusundaki zamanlama gorusune katiliyorum.
Fakat kanimca, degisimsel bri oyun anlayisi olacagini dusunuyorum.mac icerisinde duruma gore4-4-2 . 4-5-1 gibi.

saygi ve selamlar.

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2008, 16:48 

bu gruptan mağlubiyetsiz çıkarız diyorum 7 puanla lider olarak

abartmaya gerek yok bazı şeyleri

portekiz olsun çekler olsun karşımıza bi tedirginlikle çıkacaklardır.ama portekiz maçında ronaldoyu tutmak çok önemli.bizim için kilit noktaysa nihatın ve oynarsa hamitin performansları.

Başa Dön

rookie
MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2008, 21:58 

GecekonduChe yazdı:
kaiserclown yazdı:
GecekonduChe yazdı:
çeklerin son yıllarda kadrosu mükemmel olmasına rağmen hiç bir başarısı olmamas geliyo .

Yunanistanin şampiyon olduğu EURO2004de Çekler ilk 4e girdiler

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 62 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], Bozkurt1903, esescon_26, gio35, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Hep YEK, ilrimed, mackolik, tatangalar5435

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye