Zaman: 05 Ara 2020, 21:22

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 21 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: Kırşehirlim benim..
MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2008, 15:03 
Kullanıcı avatarı

Bizim oralarda düğün çığıranlara usta yada abdal denir.

Ustalarımız bir düğünü çalmaktan dönerlerken trafik polisi çevirir, ehliyet sorar, bizim şoför usta; ehliyet neaziyo (ne geziyor yada ne arıyor) yoh der.

Polis arabaya bir göz atar bakar ki bunlar ustalardan, iyi öyleyse kimliğini ver der, usta aynı şekilde kimliğinin olmadığını söyler.

Polis sert bir edayla, ulan o zaman sen Türk değilsin der.

Bizim usta gücenmişliğin verdiği tüm sertlikle, ne diyon sen ağam Elhamdülillah Turkuk der.

Polislerden yaşlı olanı muzip bir edayla, peki lan der, İstiklal Marşının yazarını söyle inanacağım der.

Genç olan usta yaşlı ustaya dönerek, imdat isteyen gözlerle bakar.

Yaşlı usta bilgiç bir edayla, bir mantık yürütür; valla Neşet ağam (Neşet Ertaş) yazdı disen, biz bu marşı epeyden beri duyarık, ağamın yaşı pek genç o yazmamıştır.

Hacı ağam (Hacı Taşan) yazdı disen, onunda okuması yazması yok.

Ülen demiş, yazsa yazsa bunu Muharrem ağam (Muharrem Ertaş) yazmıştır...

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2008, 15:21 
Kullanıcı avatarı

Kırşehir İlimiz Selçuklulunun İlim merkezidir. Özellikle Astronomi alanında çalışmalar yapan Caca Bey Gök Medresesi ile ünlüdür.

1272 yılında Gıyasettin Keyhüsrev tarafından yaptırılan bu Medresede ilginç figürler dikkat çekmektedir. Benim en çok ilgimi çeken, yıldızların incelendiği su havuzu, birde kapıdaki Roketi andıran figürlerdir, ki baktığınızda aynen Uzay Roketinin aynısıdır (tarih 1272 yi bir daha hatırlatayım).

Şu linke bir göz atın, http://ahilikruhu.azbuz.com/readArticle ... 0004979780

Anadolunun yoğrulmasında büyük etkileri olan, Hacı Bektaşı Veli, Yunus Emre, Ahi Evran, Aşık Paşa gibi büyük toplum önderi ve alimleri bu coğrafyada yaşamışlardır.

Ozanlar Diyarı Şirin Kırşehir, nice aşıklar yaşamış, nice abdallar gelmiş geçmiş, ama Cumhuriyet döneminin en belirgin kişileri; (aklıma ilk gelenler)Aşık Sait, Muharrem Ertaş, Şemsi Yastıman ve yaşayan efsane Neşet Ertaş...

Devam edecek...

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2008, 18:06 
Ev arkadaşım Kırşehirli...
Sürekli Neşet Ertaş'ın türkülerini dinler ve dinleriz...
Normalde de biliyodum kendisi ama bi kaç türküsüyle diyeyim ancak şimdi bi çok türküsüyle biliyorum Neşet Ertaş'ı...
Gerçekten büyük bir ozan...

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2008, 14:33 
Kullanıcı avatarı

şimal yazdı:
Bir Kırşehir fıkrası vardı hani
Polis sormuş
İstiklal Marşının bestekarı kim diye?
Muharrem emmim değil... ????
Nasıldı o fıkra, bilen var mı?

neset ertas kitabindaki soyleside bunu fikra olarak degil olmus bi olay gibi anlatiyor:
almanya'ya isci olarak gideceklere yapilan imtihanda sormuslar istiklal marsi'nin sairi kim diye.kirsehirli kendi kendine dusunmeye baslamis "haci emmim (haci tasan) desem degil, ali emmim (cekic ali) desem degil, bunu yazsa yazsa muharrem usta (muharrem ertas) yazar" demis.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2008, 16:34 
Kullanıcı avatarı

O bir usta..

Bozkırın Sesi O..

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2008, 16:53 

bursaya geldi ''ufacık tefecik bi adam '' ama gönlü bol

bozkırın tezenesi :)

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2008, 01:17 
Kullanıcı avatarı

maf yazdı:
Alakasız olacak ama, Kırşehir'in yolları bitmek bilmiyor.
Bu insana ya sabır yükler, ya da yalnızlık.

Erolum, 40 senedir tarifini yapamadığım şeyi 2 kelimeyle izah etmişsin. Ankara- Kırşehir arası 160-170 km.dir. İlk zamanlar 3-4 saatte giderdik Kırşehire, eski model magiruslarla.

Daha sonra arabalar biraz yenilendi, birde yollar Kırıkkaleye kadar çift oldu, o zaman 2-3 saate düştü. Saolsun Abdullah Gül vesile oldu Kayseriye kadar yol yapılınca, aradan Kırşehirde nasibini aldı, yollar şimdi çift, 1-2 saatte gidiliyor.

Gidiliyor gidilmesinede o yollar gerçekten hep yalnızlık verir insana, baktığında, uçsuz bucaksız tepeler, tarlalar görürsün. Kimi zaman uzakta otlayan koyunlar, kimi zaman dağın başında bir ağaç.

Aynı Aytmatovun Beyaz Gemide tasvir ettiği orman gibi, küçükken aklıma düşerdi, "bu ağaçların canı çok sıkılıyor olsa gerek" diye düşünürdüm, hep yalnız, hep tek başına...

Geçenlerde Cumhurbaşkanı Neşet Ustayı köşke çağırdı, o koca gönüllü ustayı orada ağırladı. Yanlış hatırlamıyorsam, Köşkte ilk defa çıplak bağlama sesi koridorlarda yankılandı (Aşık Veysel ile öyle bir şey hatırlıyorum ama emin değilim). Yüzünde her zaman bir tavzuudan başka bir şey hissedilmeyen Usta o gün, belliki çok gururlanmış, çok kıvanmıştı ve ben o ışıltıyı gözlerinde hissettim.

Bende mutlu olmuştum kendi adıma, keşke bu değerleri bilesek, (Allah gecinden versin) Musa Eroğlunu, Yavuz Topu, Arif Sağı, Çetin Akdenizi, İsmet Topçuyu, Mehmet Erenleri ölmeden tanıyabilsek, değerini verebilsek.

Hayatımın önemli bir kısmı Folklör ile geçti. Hem araştırma, hem icraat yönüyle. Öyle bir Coğrafyada yaşıyoruzki, her sokağının (abartısız) ayrı bir Halk Oyunu, ayrı bir Kültürü vardır. Ama gerek Tv. dizilerimize baktığınızda, gerekse Filmlerimize baktığımızda, şive olarak bizde iki tane yöre vardır biri, Karadeniz diğeri, Doğu, dans yada halay olarakta Kemal Sunal tiplemelerinde haydaaa diye başlayan sirtaki benzeri koşma tipinde halay çekme geyiği...

Bu sözüm yanlış anlaşılmasın, ayrım yapmak için söylemedim, bilakis bizdeki yönetmenler ve senaristlerin ne kadar yoz, ne kadar salak olduğunu belirttim. O kadar malzemeden milyonlarca çeşit yemek çıkarabilecekken sadece, ortaya yağsız tuzsuz bir şey koyuyorlar, oda seyirciyi bayıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Avanosta bir dizi çektiler, baş rolünde Özcan Deniz vardı. Dizi yöresel olduğu halde, şive İstanbul yada Antep şivesiydi. Ne kadar salakça bir şeydi, halbuki o yörenin (Nevşehir) kendine has ne büyük bir kültürel dokusu vardır. Düşünsenize, Hiristiyanların yozlaşmamış (muvahhit) gerçek kiliseleri Ihlaradadır. İçinde bir tane tasvir ve resim yoktur. O güzelim kültürle zenginleştireceği yerde iki tane (şarkıcı) çakma jönü ön plana çıkarttılar.

Ama daha sonra Yabancı Damat diye bir dizi çektiler, o dizide Yöresel Antep ağzı konuşuldu, ortaya müthiş bir dizi çıktı, hatta dizi amacını aştı, yardımcı oyuncular baş role geçtiler.

Bizim oralarda meşhur bir laf vardır; "Abdalın yağı çok olunca, .ikine, .aşağına çalar" diye. Aynen öyle işte, biz tarihi eserlerin üstüne otoparklar, Barajlar v.s. yaparken, Avrupalılar, Amerikalılar ordan çıkan taşlara servetler veriyorlar. Bilmiyoruz o kültürün kıymetini, bilemiyoruz.
----------------------------------------------------------

Cahildim Dünyanın Rengine Kandım
Hayale Aldandım Boşuna Yandım
Seni İlelebet Benimsin Sandım

Ölürüm Sevdiğim Zehirim Sensin
Evvelim Sen Oldun Ahirim Sensin

Sözüm Yok Şu Benden Kırıldığına
İdip Başka Dala Sarıldığıma
Gönülüm İnanmıyor Ayrıldığına

Gözyaşım Sen Oldun Kahirim Sensin

Garibim Can Yıkıp Gönül Kırmadım
Senden Ayrı Ben Bir Mekan Kurmadım
Daha Bir Gönüle İkrar Vermedim

Batınım Sen Oldun Zahirim Sensin

Alın size LİRİK ten bir örnek...

Bir hususu söylemeden geçemeyeceğim, ustanın bestelerinin bir çoğunda 1 den fazla makam kullanmıştır. Kerem olarak başlar, Garip olur daha sonra Kerem bitirir.

Bu tür yapıtları genelde Klasik Sanat müziğinde görürüz mesela, M.N. Selçukun, Dönülmez Akşamın Ufkundayız, Segah başlar, Hicaz olur, Saba ya geçer ve devamında esas makama geçer.

Ve Ustamızın diğerlerinden farkı Bağlaması, farklıdır onun perdeleri, Ustayı hiç bir zaman Orkestrayla göremezsiniz, çünkü diğer sazlarla akord tutmaz...

Neyse tüm bildiklerimi yazmayayım, ukela derler :) .

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2008, 22:47 

Geçtiğimiz yıllarda neşet ertaş hisarda veya harbiyede konserler verirdi.bu yıl istanbulda konseri varmıdır acaba?

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2008, 09:37 

28 Ağustos 2008 İzmir Fuarı Orkide Türkü Şenliği

(Atatürk Açık Hava Tiyatrosu)

---------------------------------------------------------------------------------------

29 Ağustos 2008 İstanbul - Zeytinburnu

---------------------------------------------------------------------------------------

30 Ağustos 2008 Niğde

13 Eylül Adana - Seyhan

4 Ekim 2008 Kırşehir - Kaman

http://nesetertas.com.tr/

Yaşayan efsane tabiri Neşet Ertaş ustaya çok yakışıyor. Allah uzun ömür versin.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2008, 10:56 

@AlpeReN35

Sağolasın.bu senede bir şekilde zeytinburnundaki konserine gitmeye çalışacağım.büyük ustayı dinlemek hakikaten çok keyifli.zeytinburnundakine gidemezsem de niğde konserine gider ordan da memleketim nevşehire gidip memleket özlemini de gidermiş olurum :) böylece yaz sezonunu bir taşta iki kuş misali güzel bir organizasyonla iyi bir şekilde noktalamış olurum.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 21 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: albatros35, Bing [Bot], buyukailemiz, Cangele_38, cordelia1912, ekono0635, gecekondu19106, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Gurbetci, kasabalı86, kasadaparayok, Michy, Milat1914, ozerctnky, pcinho32, Ressambob, seyfi

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye