Zaman: 08 Ara 2021, 11:43

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 76 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sonraki
Yazar Mesaj

attacante
 Mesaj Başlığı: Açlık ve Yoksulluk
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2021, 14:44 
Kullanıcı avatarı

- Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ aylık 3.771,96 TL oldu.

- Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 10.075,58 TL

- Asgari ücret ile açlık sınırı arasındaki makas Ekim ayında da açılmaya devam etti. Buna göre asgari ücret ile bir kişinin yaşam maliyeti olan 3.772 TL arasındaki fark bu ay itibariyle 946 TL’ye ulaşmıştır.

- Türk-İş araştırmasının Ekim 2021 ayı sonucuna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 3.093,20 TL oldu.

27 Ekim 2021 Bloomberg HT

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: Açlık ve Yoksulluk
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2021, 15:09 
Kullanıcı avatarı

Koskoca forum da elbet birkaç kelam edebiliriz diye düşünüyorum.
Asgari ücreti geçen bir açlık sınırından bahsediliyor.

Başa Dön

NO POST!
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2021, 16:33 

Yaklaşık 21 yıldır ticaret yapıyorum gün içinde sürekli piyasadayım hayatımda hiç bu kadar daralmanın nakit paranın altın yerine geçtiği başka bir dönem hatırlamıyorum.

Nakit deyince adam alışının altına dahi inmeye başlıyor ki ticaretle uğraşan bilir bu sürdürülebilir bişey değil artık. Şunun da herkes çok net farkında işte falanca el atarsa toparlanır filanca isterse düzelir. O dönemde geçildi parada daralma olduğu gibi herkesteki tüketim çılgınlığı onda var bende niye olmasın mantığı da devam ediyor haliyle.

Hemen hemen herkes kuyruğunda borçla krediyle geziyor illegal yollara sapıyor Bilmiyorum işin sonu nereye gidecek 6-7 aya piramit etkisi olması işten bile değil

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2021, 17:18 

Bir araştırma kapsamında okuduğum söz aklımda kalmıştı.
"Devlet, vatandaşlarının ruhsal sorunlarından da sorumludur."
İlerleyen zamanlar çok can sıkıcı olacak. Şu an bile bir çok kişi bunalım sonucu intihara kalkışıyor

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2021, 17:57 
Kullanıcı avatarı

2013'de 1100 USD maaş alıyordum. Şimdi 450 USD alıyorum. Beter haldeyiz. Asgari ucrete girmiyorum bile.

En son inadına_körfez tarafından 03 Kas 2021, 16:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2021, 18:10 

Marketlerde fiyatlar uçmuş böyle bişey yok , ne zaman gitsem kasada millet bela okuyor. Bakalım seçimlere kadar gidişat ne olacak ve etkisi.

Başa Dön

Tribundergi HQ
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2021, 00:37 
Kullanıcı avatarı

Bundan birkaç sene önce bu tip başlıklar açıldığında mutlaka altına gelip tersini yazan, abartma diyenler olurdu. Paralı askerler. Farkındaysanız artık böyle bir kitle de kalmadı. Ya bu kitlelelere yedirilecek para kalmadı ya da bu kitle de artık açlık sınırında.

Toplum, deforme olmamış kısımlarıyla kendini tamir etmek zorunda.
Suça, boka, pisliğe bulaşmış kısmını Türkiye paçasından sıyırıp atmak zorunda.
Başka hiçbir olasılık yok. 19-20 yaşında çocuklar bugünün internet araçlarıyla hırsızlık çetelerinin elinde zenginlik hayali kovalar olmuş.

Üretmeyi ve emeği yüceltmedikçe, daha çok pislikler olacak böyle.

Hayat pahalılığı ve gelinen ekonomik yer iste müstehak diyorum. Bu millete sonuna kadar müstehak. Götünde donu olmayan adamın cebinde en son model iPhone var.

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2021, 01:42 
Kullanıcı avatarı

Yurt disinda yasiyorum, Turkiye’de ciddi yatirimlari olan yabanci bir sirket icin calisiyorum ve ana isim Turkiye’deki isleri takip etmek.
Yemin ederim sifir siyasi gorusumle soyluyorum ki sermayenin ne dini var ne de siyasi gorusu. Adamlarin tek bir derdi var. PARA!
Ak Parti’nin ilk 10 yilindaki basarili ekonomi politikalarindan dolayi deli gibi bir yabanci sermaye girisi oldu ve su an tam tersi bir surec yasiyoruz. Riski alip gelen yabancilar da sakiz parasina sirketlerimizi aliyor.
Turkiye Avrupa icin halen cheap laboring olan, mukemmel konuma sahip bir yer. Ayrica Cin ile yasadiklari sikintilari da dusunursek Turkiye icin ciddi avantajlar mevcut.
Gel gelelim bu senaryonun tam aksini yasiyoruz, hem de ekonomi konjonkturde imkansizlari basararak. Bkz. Ayni anda yuksek enflasyon+yuksek faiz+dusuk TL

Hem gordugum ekonomik gostergeler hem de burada yurtdisinda koklasigim hava bana sunu gosteriyor;
Ak Parti ulke yonetiminden el cekmedigi surece kesinlikle olumlu bir beklentim yok. Eger 2023’de secimi televizyon kumandasi bile kazansa, piyasa kisa vadede hemen olumlu reaksiyonlar verir. Kurulacak guclu/istikrarli bir hukumet ile bu cok daha iyi noktalara ulasabilir. Ha tabi bunun aksi bir senaryo da ne olur onu kestiremiyorum..

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2021, 11:03 
Kullanıcı avatarı

Bambino yazdı:
Koskoca forum da elbet birkaç kelam edebiliriz diye düşünüyorum.
Asgari ücreti geçen bir açlık sınırından bahsediliyor.

Sussam gönül razı değil, konuşşam 657 be kardeşim...

Başa Dön

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Açlık ve Yoksulluk
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2021, 11:13 
Kullanıcı avatarı

BristolCity yazdı:
Ak Parti’nin ilk 10 yilindaki basarili ekonomi politikalarindan dolayi deli gibi bir yabanci sermaye girisi oldu ve su an tam tersi bir surec yasiyoruz.
Başarılı ekonomi politikasından kasıt devlet kurumlarını yabancilara babasının malı gibi cerez paralara satıp savması ve sıcak parayı betona gömmesi degildir umarim. Akpnin ilk 10 yiliyla son 10 yili aynidir. Bizim olmayan parayla cok tehlikeli bir balayi yasattilar sadece. O zamanki sözde ''bolluk'' doneminde bugunlerin gelecegini soyleyen insanlar susturuldu. Simdi bizim olmayan harcadigimiz parayi ulkece odeme zamani geldi. O gun egonomi cok eyi diyenlerde ac kaldikca anliyorlar. Lahanayi yerken kitir kitirr sapina gelince meee yok oyle

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

En son rapsodi tarafından 03 Kas 2021, 11:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 76 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot], moshee41, obafemi, Spanksk, USAKSPOR64

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye