Zaman: 15 Ağu 2018, 08:07

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 108 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sonraki
Yazar Mesaj

centrocampista
 Mesaj Başlığı: ABD - Türkiye İlişkileri
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2018, 19:56 

Diğer başlıklarda ara ara konuştuğumuz konuları tek bir başlığa toplamak gerekiyordu zira önümüzde ki 3-4 yıl abd ile son 60 yılın en ters dönemini yaşayacağız.

Abd bugün dış işlerine kabul edilmesi imkansız maddelerden oluşan bir uyarı listesi iletti.

En saçma iki madde ;
Ankara'nın Rus S-400 sistemlerini almaması.
Suriye'nin kuzeyindeki durumun istikrara kavuşması. ( Menbıç ve fıratın doğusunda kalan ypg bölgelerinin tehdit edilmemesi kastediliyor bu maddede )

Bu liste dikkate alınmaz ise ambargo uygulayacaklar

Seçim sonucu sonrası ipler Bahçelinin eline geçince artık abd tarafına kayma ihtimali de tamamen ortadan kalktı . Ek olarak Irak devleti bugün kuzey bölgesinde ki pkklıların silah bırakmasını istedi . Elbette ırak hükümetini sikleyip silah bırakmayacaklar ama bu açıklama Türk-Irak-İran devletlerinin koordineli bölgeye saldırmaya devam edeceğini ortaya koyuyor .

Abd'nin yaklaşık 50 yıllık planını tarihe gömecek bir ülke varsa oda Türkiyedir .

*70 lerin sonunda fetullahın ilk teröristleri devlet kadrolarına girmeye başladı .
*80 darbesi hem sol hem milliyetçileri sindirdi cemaatin önü daha da açıldı .
*90 'larda ırağa ilk adım atıldı , sonrasında ırak işgal edildi ve ırağın kuzeyi istedikleri şekilde teröristlerin hakimiyetine bırakıldı .
*Türk ordusunun komuta kademesi balyoz ve ergenekon ile tasfiye edildi , doğuda ki hareket kabiliyetimiz kısıtlandı .
*Suriyede yaratılan iç savaş sonrası suriyenin kuzeyi de tıpkı ırak gibi pkkya bırakıldı .
*Çözüm süreci ile suriye ve ırak benzeri bir kurtarılmış bölge hedeflendi ama Tsk içerisinde ki cemaatçi kurmaylara rağmen buna engel oldu ve abdye karşı ilk adım atıldı .
*Ve 2015 yılından bu yana Türk devleti en başından bu yana olması gerektiği gibi bir çok farklı noktada aynı anda abd çıkarlarına karşı bir duruş gösteriyor .

Mevcut hükümet ve önce ki hükümetlerin bu yaşanan süreçlerde hayati yanlışları var , süreci bu noktaya taşıyan hatalar çok fazla ama gelinen nokta da artık birinci öncelik emperyalist işgal planına karşı durmak olmalı . Çünkü yaklaşan kaos a hükümeti de olsa b hükümeti de olsa kapıyı çalacak , bu plan 3-5 yıllık değil çok uzun süredir ilmik ilmik dokunmuş bizim için beka sorunu oluşturacak bir plan .Önemli olan vakti geldiğinde ülke olarak hazır olmamız .

*Bu süreç sonrası yaşanacak en kötü iki senaryodan birisi abd ile doğrudan savaşma ihtimalimiz diğeri ise abd maşalığını yapacak bir liderin tekrar başa gelmesi ki bu duruma önlem almak adına mevcut siyasiler içerisinde devletçilikten ziyade nato ve abd desteğini ön plana alan siyasilerin önü her alanda tıkanacak gibi .

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

diffensore
 Mesaj Başlığı: Re: Abd-Türkiye İlişkileri
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2018, 03:05 

Amamsterdam yazdı:
Diğer başlıklarda ara ara konuştuğumuz konuları tek bir başlığa toplamak gerekiyordu zira önümüzde ki 3-4 yıl abd ile son 60 yılın en ters dönemini yaşayacağız .

Abd bugün dış işlerine kabul edilmesi imkansız maddelerden oluşan bir uyarı listesi iletti .

En saçma iki madde ;
Suriye'nin kuzeyindeki durumun istikrara kavuşması. ( Menbıç ve fıratın doğusunda kalan ypg bölgelerinin tehdit edilmemesi kastediliyor bu maddede )

Seçim sonucu sonrası ipler Bahçelinin eline geçince artık abd tarafına kayma ihtimali de tamamen ortadan kalktı . Ek olarak Irak devleti bugün kuzey bölgesinde ki pkklıların silah bırakmasını istedi . Elbette ırak hükümetini sikleyip silah bırakmayacaklar ama bu açıklama Türk-Irak-İran devletlerinin koordineli bölgeye saldırmaya devam edeceğini ortaya koyuyor .

Abd'nin yaklaşık 50 yıllık planını tarihe gömecek bir ülke varsa oda Türkiyedir .

*70 lerin sonunda fetullahın ilk teröristleri devlet kadrolarına girmeye başladı .
*90 'larda ırağa ilk adım atıldı , sonrasında ırak işgal edildi ve ırağın kuzeyi istedikleri şekilde teröristlerin hakimiyetine bırakıldı .
*Türk ordusunun komuta kademesi balyoz ve ergenekon ile tasfiye edildi , doğuda ki hareket kabiliyetimiz kısıtlandı .
*Suriyede yaratılan iç savaş sonrası suriyenin kuzeyi de tıpkı ırak gibi pkkya bırakıldı .
*Çözüm süreci ile suriye ve ırak benzeri bir kurtarılmış bölge hedeflendi ama Tsk içerisinde ki cemaatçi kurmaylara rağmen buna engel oldu ve abdye karşı ilk adım atıldı .
*Ve 2015 yılından bu yana Türk devleti en başından bu yana olması gerektiği gibi bir çok farklı noktada aynı anda abd çıkarlarına karşı bir duruş gösteriyor .

Mevcut hükümet ve önce ki hükümetlerin bu yaşanan süreçlerde hayati yanlışları var , süreci bu noktaya taşıyan hatalar çok fazla ama gelinen nokta da artık birinci öncelik emperyalist işgal planına karşı durmak olmalı . Çünkü yaklaşan kaos a hükümeti de olsa b hükümeti de olsa kapıyı çalacak , bu plan 3-5 yıllık değil çok uzun süredir ilmik ilmik dokunmuş bizim için beka sorunu oluşturacak bir plan .Önemli olan vakti geldiğinde ülke olarak hazır olmamız .

*Bu süreç sonrası yaşanacak en kötü iki senaryodan birisi abd ile doğrudan savaşma ihtimalimiz diğeri ise abd maşalığını yapacak bir liderin tekrar başa gelmesi ki bu duruma önlem almak adına mevcut siyasiler içerisinde devletçilikten ziyade nato ve abd desteğini ön plana alan siyasilerin önü her alanda tıkanacak gibi .

amamsterdam, bence çok mantıksız şeyler söylemiyorsun ancak, 2 ile 2'yi çok çabuk toplayıp, hızlıca 4 sonucuna ulaşıyorsun. ancak biliyoruz ki tarihin akışı bu kadar sade gerçekleşmeyebiliyor. hele türkiye gibi bol aktörlü, bol değişkenli, bol şenlikli bir yerden bahsediyorsak.
bence aşırı indirgemeci bir yöntemin var.
örneğin "türk devleti" dediğin tam olarak kim? milletin birbirini çiğnemeden yediği, ortalığın toz duman olduğu bir devlet aygıtında bu kadar net, tanımlı bir gövde olduğunu hiç düşünmüyorum.
bir diğer husus; şu 'anti-amerikancı vatansever türk ordusu' imajına %100 bel bağlamamak lazım. subay milletinin çok büyük kısmı nato tedrisatından geçmiş, ülkedeki ortalama vatandaş gibi kariyerist insanlardır. öyle herkesi talat aydemir, fethi gürcan zannetmemek gerekir. bu, romantizm olur.
çakıcı'nın "devletin sahibi ülkücülerdir" demesi gibi, herkes kendi kafasına göre devletin sahibi.
ayrıca, "türk devleti" diye tarif ettiğin şey, son tahlilde abd ile papaz olmaz. bu ülkenin tarihindeki en anti-emperyalist görünen darbe ve darbe girişimlerinin bile ilk ilan ettiği şey nato'ya bağlılık olmuştur. heybetli sscb varken bile. tc için abd hem döven hem seven bir baba gibidir. bu avrasyacılık serüvenleri de 15 yaşındaki oğlan çocuğunun babasına atar yapıp evden kaçıp, 2 gün sonra geri gelmesi gibidir.
sahih veri ise şu: 1805'ten bugüne abd ile savaşmadık.
beni ırgalamaz bu arada, abdci falan da değilim. gördüğümü söylüyorum.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2018, 08:54 

Amamsterdam yazdı:
Diğer başlıklarda ara ara konuştuğumuz konuları tek bir başlığa toplamak gerekiyordu zira önümüzde ki 3-4 yıl abd ile son 60 yılın en ters dönemini yaşayacağız .

Abd bugün dış işlerine kabul edilmesi imkansız maddelerden oluşan bir uyarı listesi iletti .

En saçma iki madde ;

fetönün kimler tarafından devlete sokulduğu bu kadar ortadayken 70'lerde girdi demek akıl tutulmasında başka bir şey olamaz. 70'lerde 80'lerde girdi 2000 de emekli oldular eee?
boeing'le 7 milyar dolarlık anlaşma yapmışın 3 ay önce,hala amerikanın çıkarlarına karşı duruş gösteriyor yazıyorsun.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2018, 10:19 

@frantzfanon
Öncelikle yazdıklarımda hatalı tespitler elbette olabilir , bunlar doğruca realite değil öngörü .
Ben abd ile tüm köprüleri atıp savaş ilan edeceğimizi ya da venezuela gibi bir tavır koyduğumuzu iddia etmiyorum ama abd geri adım atmazsa oraya yöneleceğiz . Çünkü abd Türk devletini buna zorluyor .

Sebepleri madde madde yazdım özellikle sovyetler birliği dağıldıktan sonra Türkiye'nin natoda ki hayati önemi onlara göre azaldı .

Türkiye iki kutuplu dünya da nato ve abd kanadında ama özellikle 90 lardan bu yana abd müttefikine karşı hem cemaati hem pkkyı inanılmaz bir şekilde destekliyor .

Bazı verileri doğrudan sonuca indirgeme sürecine gelince , abdnin özellikle akp iktidarı ile ülkeden beklediği müttefiklik anlayışı şu idi '' SEN BENİM MÜTTEFİKİMSİN AMA BEN SENiN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ TEHDİT EDEN TERÖR ÖRGÜTLERİNE SİLAH VERİRİM ,PARASAL YARDIMDA YAPARIM ,DEVLETİNE CEMAAT GİBİ GLADİO ÖRGÜTLERİ DE SOKARIM SEN BU DURUMA SES ÇIKARAMAZSIN ,BEN SANA BİR SİLAHI SATMIYORSAM ONU RUSYADAN ALAMAZSIN ''

Şu an alınan tavır denge politikasıdır .Ancak abd o kadar büyük bir mafya devleti ki Türkiye'ye 30 yıldır satmadıkları hava savunma sistemini rusyadan almak istediğimiz için 70 yıllık müttefikini ambargo ve natodan çıkarmakla tehdit ediyor .Benzer bir süreci İha satışında da yaşamıştık sonunda Türkiye insansız hava araçlarını kendi üretecek seviyeye ulaştı .

Türkiye son 4-5 yıldır tıpkı abd gibi bir dış politika izliyor , eğer abd Türkiye'ye bir nato ülkesi ve müttefik diyerek pkkyı desteklemeye devam ediyorsa Türkiye'de abdnin rakibi avrasya kanadı ile dostane ilişkiler içerisinde olup pkknın üzerine yürüyor .

Orduda ki nato ya da ulusalcı ayrımına gelince , elbette birbirinden ayrı 2-3 farklı görüş muhakkak ki orduda hakim ama ben günümüze bakınca özellikle 15 temmuzdan sonra nato kanadının zayıfladığını düşünüyorum . Bu demek değil ki ordu da bu düşünce artık yok .SOnuçta 1960 'da orduda ulusalcılar söz sahibi konumda iken 1980 de natocu bir darbe gerçekleşmiş , dengeler değişebiliyor . Ama dediğim gibi 2015 öncesi şu an tutuklu olan 2. ordu komutanı döneminde bırak suriyeyi ,ırağı ülke içerisinde bile sıkıntı yaşıyorduk şimdi ise bölgede Tsk gayet rahat .

Türk devleti zaten elinden geldiğince abd ile papaz olmamaya çalışıyor ama bunu yaparkende beka sorununu ortadan kaldırmak için mücadeleyi en üst seviyeye çıkarmış durumda .

Şahsi kanaatim İnönü tarzında çok başarılı bir dış politika izleyebilirsek bu süreç sonunda en az hasarla çıkarız ama abd ve natonun da sürekli hareket halinde olduğu bölgede bu ne kadar mümkün bilmiyorum

En son Amamsterdam tarafından 27 Haz 2018, 10:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2018, 10:24 

@ocellatus

Mevcut hükümetin fetoya destek olmadığını yazmadım cemaatin ilk ortaya çıkışı ve devlete nufuz etmeye başladığı tarihi yazdım .
Zaten 80 li yıllardan itibaren bir çok kaynak devlet kadroları ve ordu içerisine sızmaya çalıştıklarını bir kısmının yakalandığını bir kısmının ise başarılı olduğunu yazıyor .Uğur Mumcunun da bir röportajı vardı , devlete kadrolarına sızdıklarını yarın bir gün hakim ve savcı olacaklarını iddia ediyordu taa 90 lı yılların başında . Bu sızma girişimleri akp hükümeti ile de tavan yapmıştır .

Amerikaya gelince dünyanın en güçlü mafya devletinden bahsediyorsun , ipleri tamamen kopartmamak adına elbette bazı adımlar atılıyor ve atılması gerekir .
Ama görmek isteyen bir göz baktığında Tsk ortadoğu , ege ve akdeniz de abd'nin istemediği biçimde hareket etmekte .

En son Amamsterdam tarafından 27 Haz 2018, 14:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2018, 11:01 
Kullanıcı avatarı

Bilgisizlik mi algı mı emin değilim ama Fetö'nün sızdığı kuyruklu yalan. TTB, Komünizm ile mücadele dernekleri vs. ABD ve Türk devleti bunlara her zaman yol verdi. Kaplan Fetö ve sonradan sözde hedefe koyulan diğer imamlar ve tarikatlar bu devlet için hep muteber oluşumlar olmuştur. ABD karşıtı TC, NATO karşıtı ordu söylemlerine ancak gülünür. Bugünün muktedirlerin zavallı dediği Ecevit belki bu tanıma uyar. Onu da zaten kıytırık milli müslümanlar tasfiye etti.
Işiniz gücünüz yalan dolan algı.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2018, 13:03 

Amamsterdam yazdı:
@ocellatus

Mevcut hükümetin fetoya destek olmadığını yazmadım cemaatin ilk ortaya çıkışı ve devlete nufuz etmeye başladığı tarihi yazdım .
Zaten 80 li yıllardan itibaren bir çok kaynak devlet kadroları ve ordu içerisine sızmaya çalıştıklarını bir kısmının yakalandığını bir kısmının ise başarılı olduğunu yazıyor .Uğur Mumcunun da bir röportajı vardı , devlete kadrolarına sızdıklarını yarın bir gün hakim ve savcı olarak iddia ediyordu taa 90 lı yılların başında . Bu sızma girişimleri akp hükümeti ile de tavan yapmıştır .

Amerikaya gelince dünyanın en güçlü mafya devletinden bahsediyorsun , ipleri tamamen kopartmamak adına elbette bazı adımlar atılıyor ve atılması gerekir .
Ama görmek isteyen bir göz baktığında Tsk ortadoğu , ege ve akdeniz de abd'nin istemediği biçimde hareket etmekte .

ABD ne istemedi mesela ? bizde ABD ile anlaşmadan hareket ettik, bir örnek verebilirmisin?

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2018, 14:35 

Dün Amerika’nın Türkiye hakkında çok sert açıklamalarından sonra biraz önce Afrin’de 2 bomba yüklü araçla saldırı yapılmış kimin yaptırdığını tahmin etmek zor değil sanırım ABD ile ilişkikerimiz ya tamamen bitecek ya da ABD ne isterse onu yapacağız.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2018, 14:36 

@ocellatus
Elbette örnerk verebilirim , bir tane değil bir kaç tane örnek vereyim hatta

1- Bopun nihai amacı herkesin malumu olarak ırak ve suriye kuzeyi Türkiye'nin doğusunu kapsayan bir kurtarılmış bölgeyi amaçlıyordu .Irak ve suriye de bizim abd yanlısı hükümetlerin de desteği ile işler istedikleri gibi gitti , açılım da bu sürecin bir parçasıydı ama Tsk bu işe bir dur dedi ve önce şehirler temizlendi .Sonra dağlarda ki kalekol yapımları tamamlandı . Abd'nin hayal ettiği oldu bittiye izin verilmedi .

2-Ergenekon ve balyoz davaları sonrası deniz kuvvetleri ciddi güç kaybetti akdeniz ve egede ki hakimiyetimiz azaldı .
Güney Kıbrıs Rum kesimi bunu fırsat bilerek ingiltere ve abd desteği ile akdenizde petrol aramaya başladı . Ancak bir yıldan fazla süredir donanmamız akdenizde bu işleme müsaade etmiyor . Bir kaç kez bm ve ingiltere uyarı da bulundu ama ordu geri çekilmedi ve petrol arama çalışmaları sonra erdi. Rum kesimi italyadna kiraladığı petrol arama gemilerini iade etti .

3-Türkiyeye Abd ve nato tarafından 30 yıldır satılmayan hava savunma sistemleri için Rusya ile önce mutabakat imzalanadı Abd'nin tüm karşı çıkmalarına rağmen ödemeleri de yapıldı .

4- 6-7 ekim olaylarının sorumlusu hdp genel başkanı tutuklandı , abd ve batılı ülkelerin o günden bu yana baskısı sürüyor ama devlet geri adım atmadı .

5 - Abd'nin El bab ve cerablus bölgesini de ypgye aldırtma çalışmaları Fırat Kalkanı operasyonu ile sekteye uğradı .

6- Afrin de abd ve batılı diğer devletlerden destek alınarak yapılan askeri tahkimat ve yığınaklar Türkiye'nin rusya ile anlaşması sonucu bölgeye girmesiyle yerle bir edildi .

En son Amamsterdam tarafından 01 Tem 2018, 17:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2018, 10:53 

1)Türkiye içinde şehirler temizlendi bunuda ABD 'ye rağmen yaptık yazıyorsun farkındamısın?
2) donanamamız petrol aratmıyor yazıyorsun doğru mu? exxon mobile bölgede ? planları zaten 2018 4. çeyrek ti?
3) s-400 için abd ile görüşmeyen bir ben kaldım herhalde ))
4) yine Türkiye içinde,Türkiye'nin karar verebildiğini yazmışın.
5-6 ) yine izinler almak için herhalde bir ben görüşmedim.

ABD'ye karşı hamlelerimizden memnunsan ne mutlu sana.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 108 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: bin910, Bing [Bot], blodhemn, Google [Bot], Google Adsense [Bot], hayatta1903, Hep YEK, inadına_körfez, Koçyegit, ocellatus, rizom, tribunde, yorgo-ksk

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye