Zaman: 18 Ara 2017, 02:15

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 146 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Sonraki
Yazar Mesaj

diffensore
 Mesaj Başlığı: Re: Kuddüs meselesi
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 19:11 

Daha önce iki kere İsraile karşı cihad ilan ettiler 1947 ve 1972 idi sanırım , sonra götüm götüm barış anlaşması için avrupanın götünü yaladılar .
Barış imzalanmasa israil ordusu şu anki sınırlarından çok daha geniş alana hükmedecekti.

İsrailden nefret ediyorum ama kokuşuk arap ülkelerinin israili mağlup etmesi imkansız

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 19:53 

Altı gün savaşından sonra doğu kudüs'ü işgal eden israil 1980 yılında kudüs'ü başkent ilan ediyor.

Bazı ülkeler bir dönem kudüs'e konsolosluk açsalar da daha sonra bm kararları ile konsoloslukları tel aviv'e taşıyorlar.

Ayrıca şöyle bir dipnot var.

Alıntı:
ABD’nin eski başkanlarından Bill Clinton tarafından 1995’te imzalanan bir yasa, Amerika’nın büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasını öngörüyor ancak başkanlar ulusal güvenlik gerekçesiyle her 6 ayda bir bu yasanın uygulanmasını engelleyebiliyorlar.

https://www.amerikaninsesi.com/a/trumpi ... 45258.html

Şu an için kudüs'te hiçbir ülkenin konsolosluğu yok. Kudüs Filistin'in başkenti olsa da İsrail bu durumu kabul etmiyor.

Ntv ise AA kaynak'lı şöyle bir haber geçmiş ;

Alıntı:
Tüm dünyanın gözü ABD Başkanı Trump'ın bugün yapacağı Kudüs açıklamasına çevrilmişken, Beyaz Saray'dan, Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı açıklaması geldi. Ayrıca Trump, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması talimatını verdiğini duyuracak.

https://www.ntv.com.tr/dunya/beyaz-sara ... 3ini4_P7Pw

Ayrıca şunu belirtmekte fayda var. Tarihi itibari ile Kudüs tüm dünya'nın problemidir.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 20:15 

ağlarlar sonra gider abd den biraz uçak tank füze falan alırlar susarlar.

kudüs 3 din içinde kutsal bir yer ama neden başkent olup olmamasına bu kadar takıyor bu araplar ?

bugün kudüsü israil kontrol ediyor ve zaten israil benim başkanetim kudüs diyor. yani israil başkentini kudüs yapınca sorun yok abd kabul edince mi var ?

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 20:38 

Aslantepe yazdı:

kudüs 3 din içinde kutsal bir yer ama neden başkent olup olmamasına bu kadar takıyor bu araplar ?

bugün kudüsü israil kontrol ediyor ve zaten israil benim başkanetim kudüs diyor. yani israil başkentini kudüs yapınca sorun yok abd kabul edince mi var ?

Filistin hala bir gün kudüsünde dahil oldugu bir filistin hayali kuruyor, ama kudüs Israilin baskenti olursa bir nevi zaten gercek olmayacak bu rüya kesin bitmis olacak.

mal Trumpin bu hareketini anlamak pek mümkün degil. insan bi sene olsun bekler tam suudi arabistanla israil birbirine yakinlasirken garip bir hamle. öte yandan herhalde netanyahuya sormadan karar almamistir.

gerci netanyahu yapma dese bile yanlis anlamis olma ihtimali var bu malin.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 20:45 

BlackEagle23 yazdı:

Filistin hala bir gün kudüsünde dahil oldugu bir filistin hayali kuruyor, ama kudüs Israilin baskenti olursa bir nevi zaten gercek olmayacak bu rüya kesin bitmis olacak.

mal Trumpin bu hareketini anlamak pek mümkün degil. insan bi sene olsun bekler tam suudi arabistanla israil birbirine yakinlasirken garip bir hamle. öte yandan herhalde netanyahuya sormadan karar almamistir.

gerci netanyahu yapma dese bile yanlis anlamis olma ihtimali var bu malin.
filistin bir gün kudüsü alacaksa savaşarak alacak dimi ? o zaman ha başkent olmuş ha olmamış bir farkı yok.

kudüs tarafsız bölge olsa israil işgal etse arapların isyanını anlarız da zaten adamlar zamanında işgal edip almış başkent yapınca mı duyguları inciniyor anlamadım.

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 20:50 

Kudus denince Cennetin krallığı filmindeki bu sahne geliyor aklıma, hiç bir şey ve her şey :

https://youtu.be/fnJpkkWH9XM

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 21:24 
Kullanıcı avatarı

Aslantepe yazdı:

Birleşmiş Milletler kararlarına göre Doğu Kudüs İsrail tarafından işgal edilmiş bir Filistin toprağıdır.ABD'nin Kudüs'ü başkent olarak kabul etmesi fiili durumun ileride hukuki duruma dönüşmesine neden olabilir.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 21:29 

Hep YEK yazdı:
Birleşmiş Milletler kararlarına göre Doğu Kudüs İsrail tarafından işgal edilmiş bir Filistin toprağıdır.ABD'nin Kudüs'ü başkent olarak kabul etmesi fiili durumun ileride hukuki duruma dönüşmesine neden olabilir.
israil işgal edince problem yok, işgal edilen toprak başkent ilan edilip ilerde bm ye görede işgal edilmiş toprak sıfatından çıkarılabilir diye ağlıyorlar yani.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 21:38 

ABD Başkanı Trump, dünyayı ayağa kaldıran ve Filistin'de barış sürecini bitireceğine kesin gözüyle bakılan kararında geri adım atmayarak "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak görüyoruz" dedi.

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 21:51 
Kullanıcı avatarı

Aslantepe yazdı:
Hep YEK yazdı:
israil işgal edince problem yok, işgal edilen toprak başkent ilan edilip ilerde bm ye görede işgal edilmiş toprak sıfatından çıkarılabilir diye ağlıyorlar yani.

Obama döneminde iki devletli çözüm önerisi gündeme gelmiş ama bir ilerleme olmamıştı.İleride yönetimler değişir ve yine gündeme gelip, belki de sonuç alınabilir.Geleceğin ne getireceğini bilemeyiz.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 146 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], budge, Dordevic, Google [Bot], hamitbey07, Holly, Jason, javier, MadSmyrna, rQ7, Skunk1963, tommuyters, Viaggio, VioBJK

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye