Zaman: 16 Tem 2019, 04:17

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 39 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj

TD Editör
 Mesaj Başlığı: RÖPORTAJ | Ian Rush İstanbul'daydı
MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2012, 02:27 
Kullanıcı avatarı

Resim

Vallahi nereden başlasam nasıl anlatsam… Her şey geçen hafta Zoban’dan gelen telefonla başladı. Bir görüşme öncesi Zoban aradı. “Kanadalı, Ian Rush’la röportaj var Tribündergi adına. Eh, böyle Liverpool’lu biri varken aklıma senden başka kimse gelmedi. Ne dersin ?” Ian Rush adını duyduktan sonra ben zaten oturduğum yerden ayaklanmış ve bulunduğum yeri tavaf etmekle meşgul olup, bir an evvel konuya gelmesini istercesine, “Eee, eee?” diyordum. Teklifi duyduğumda tek yanıt çıktı ağzımdan, “Onur duyarım.”

Tüm hafta boyunca Ian Rush röportajını düşünmekle geçti günler. Sorularım zaten daha Zoban’dan gelen telefonu kapatmadan belirmişti kafamda. Tek çekincem telaş etmek, heyecandan saçmalamaktı.

Cumartesi günü gelip çattığında normal hayatıma devam ediyordum ben. “Ulan Ian Rush’la röportaj yapacaksın nasıl böyle rahatsın ?” diyebilirsiniz. Ama Rush’ı ilk defa görecek olsam da hakkında tonla makale okumuş, bir çok video izlemiş kişisel bir hayranı olarak çok rahattım. Yahu neticede o da etten kemikten biri. İdolümüz olsa da…

Cumartesi günü elbette Zoban'la telefon trafiğimiz oldu. Burhan Felek Spor Kompleksi’nde saat 17:00’de buluşmaya karar verdik. Rush’ı Türkiye’ye getiren sponsorlar onun etinden sütünden yararlanacaklardı. Bize Rush’ın yoğun programı arasında son dakikada olsa da röportaj fırsatı sağlandı. Bunun için de Eurosiasportsyetkililerine teşekkür ederiz ayrıca...

Kadıköy’e indim. Fenerbahçe – Bursaspor maçı dolayısıyla özellikle Fenerbahçeli kadın taraftarlar yoğunluktaydı Kadıköy’de. Bizde Kızılderili kampındaki beyaz çocuk misali kıpkırmızı Liverpool formamız ve şapkamızla Kadıköy’de yürüyorduk. Eskiden olsa tanem kalmazdı. Zaten eskiden olsa bende formayı giymez, poşette yanımda götürürdüm.

Burhan Felek’e Zoban benden önce vardı. Biraz hoşbeş ettikten sonra telefon geldi. Bizi saat 17:00’de alacaklardı ancak organizasyonda olan son dakika değişikliği bizim işi daha geç saate attı. Moralimizi hiçbir şey bozamadı elbette. Ben sabaha dek beklerdim Ian Rush’ı.

Saatler 18:30 civarıyken Rush arabayla geldi. Arabadan inerken bozuk İngilizce bilen birine “I’m tired” dediğinde dünyam yıkıldı. Aslında oradan o dakika sadece “Merhaba” diyip gitmek geçti içimden. Adam zaten fiziken bitikti. Cılkını çıkarmışlardı tüm gün. Ama bir yandan da Tribündergi kullanıcılarına bu röportajı yapmak, bir yandan idolümüzle konuşmak fırsatı vardı. Nezaketi bir yana bıraktım haliyle.

Akabinde başka bir programa katılacağı için fazla vakti yoktu Rush’ın. Süratle kendimizi tanıtıp röportaja başladım. Öncelikle ben gazeteci değilim. Hayatımda röportaj yapmadım. Sizleri bilemem ama hayatımda Ian Rush gibi önemli biriyle de hiç bir araya gelmedim. Holding sahipleri, kodomanları boş verin. İdolüm diyorum… O sebeple kısıtlı sürede olabildiğince ve izin verildiğince soru sormaya çalıştım. Sürc-i lisan varsa peşinen affola…

Ian Rush: "Futbolda tarih satın alamazsınız.
Para her şey demek değildir."

Canadian: Ian Rush bize bu şansı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Türkiye’nin en büyük taraftar platformu olan Tribündergi adına size birkaç soru sormak isteriz.
Rush: Menuniyetle…Bu arada siz Amerikalı mısınız:?

Canadian: Hayır, Türkiye’de doğup Kanada’da yetiştim.
Rush: % 50-%50 yani

Canadian : Öyle de diyebiliriz. Ama %100 Kopite’ım
Rush : (Gülümsüyor)

Canadian : Öncelikle Chester City’den Liverpool’a transferinizle başlayalım isterim. Sizin çocukken Everton’lu olduğunuz bilinen bir gerçek. Sanıyorum ailenizde de bir çok Everton’lu var. Liverpool’a transferinize ailenizden bir tepki geldi mi ?
Rush: Ailemde Everton’lı kadar Liverpool’lu da var ama (burada gülüyor). Onlar her zaman benim için en iyi olanı istediler ve beni desteklediler. Benim Liverpool’da oynadığım dönemde Everton’lu aile fertlerim Liverpool-Everton maçları hariç hep Liverpool’u tuttular (gülüyor).

Canadian: Paisley tarafından Liverpool’a transfer edildiğinizde oldukça gençtiniz. 18 yaşındaydınız. İlk dönemlerde pek forma şansı bulamadınız. Hatta o dönemlerde takımı bırakmak istediğiniz ve ilk 11’de yer bulacağınız bir kulüpte oynamak istediğiniz yazılmıştı. O günleri bize anlatabilir misiniz ?
Rush: Elbette, her futbolcu oynamak ister. Ben de o günlerde hemen oynamak ve ilk 11’de yer almak istiyordum. Ama geldiğim kulüp de Liverpool’du. Sabretmem gerektiğini bana söyleyen Ian Paisley idi. O olmasaydı muhtemelen çok büyük bir hata yapmış olacaktım. Herhalde bugün karşınızda olmazdım.

Canadian: Elbette o dönemde büyük başarılara imza attınız. 85-86 sezonunda ilk double gerçekleşti…
Rush: Evet, o dönem fenomen bir dönemdi. Ve ben de takıma sanıyorum gerekli katkıyı yaptım. O dönemin bir parçası olmaktan hala gurur duyuyorum.

Canadian: 1980-1987 döneminde bir çok inanılmaz başarıya imza attınız. Hafızanızda bugün bile yer eden bir kaçını sorsak…
Rush: O kadar çok şey var ki… Bruce’un (Bruce Grobbelaar) meşhur spagetti bacaklarıyla kazandığımız Roma maçı…Sizin de bahsettiğiniz Everton’ı finalde yendiğimiz FA Cup maçı… Tottenham’ı 3-1 yendiğimiz maç… Çok var.

Canadian: Ardından gelen Heysel faciası… Bu gün hala yüreğimizde acıdır orada ölen futbolseverler…
Rush: Evet, çok üzücüydü o dönem.

Canadian: Akabinde sizin Juventus’a transferiniz gerçekleşti. Bir çok insan İtalya-İngiltere arasında siyasi ilişkilerin düzelmesi için sizin bir iyi niyet elçisi olduğunuzu iddia etti.
Rush: Benim öyle bir amacım yoktu. Yeniliğe ihtiyacım vardı. İtalya’dan gelen teklif iyiydi. Ayrıca, İngiliz kulüplerinin Avrupa’dan 5 yıl süreyle men edilmiş olması da bunda etkendi. Ama bugün bile orada hayatını kaybedenlerin yasını tutuyorum.

Canadian: İtalya’ya, İtalyan futboluna adapte olabildiniz mi ? Yaygın kanı, İngiliz futbolcuların İtalyan futboluna adapte olamadıkları ve başarısız oldukları yönündedir…
Rush: Haklısınız. Öyle bir durum var. Bende önceleri adapte olamadım. İtalyan futbolu biraz tuhaftı o yıllarda. 1-0 öne geçtiklerinde saldırmayı bırakıyorlardı. Yetiyordu o skor onlara. Biz ise İngiltere’de daha çok gol atmaya uğraşırdık. Dolayısıyla çok markaj vardı ve markörler çok sertti. Çoğu zaman yerden kalkmadığımı bilirim.

Canadian: Torino’da yaşam nasıldı ?
Rush: Şehrin bana ilgisi gayet iyiydi. Özellikle Juventus taraftarları her zaman dostane davrandılar bana.

Canadian : Akabinde Liverpool’a geri döndünüz. Liverpool’da değişen bir şeyler var mıydı ?
Rush : Vardı. Yine yedekteydim

Canadian : Aldridge’den bahsediyorsunuz sanırım
Rush: Evet Ama o da çok başarılıydı, hakkını vermek lazım. İlk 11’de o vardı. Ayrıca, Peter Beardsley vardı. Ama Liverpool’da yerimi aldım.

Canadian: Sanırım 89 FA Cup Finalinden bahsediyorsunuz
Rush : Aynen

Canadian : 90’ların ikinci yarısı biz Kopite’lar için çok sıkıcı ve alışık olmadığımız şekilde geçti . Manchechter United’ın domine ettiği bir lige alkışkın değiliz biz. Liverpool’un tekrar hak ettiği yere gelmesi için reçeteniz nedir ?
Rush : Daglish oynadığım gelmiş geçmiş en büyük oyuncudur. Yönetimin de tamamen desteğine sahip. Önümüzdeki yıllarda çok daha başarılı olacağız.

Canadian: Ben Avrupa’dan bahsetmiyorum sevgili Ian. Premier League’i ne zaman kazanacağız ?
Rush : Sabret sevgili dostum. Çok beklemeyeceksin.

Canadian : Son yıllarda Tayland’lı, Rus, Arap ya da Amerikalı yatırımcılar Premier League kulüplerini satın alıyorlar. Premier League’e büyük yatırım yapıldı. Futbolun ruhuna ve Premier League’in durumuna ilişkin endişelerin var mı ?
Rush : Bugün oyunun kuralı bu maalesef. 80’lerde değiliz. Herkes başarı istiyor. Eğer istiyorlarsa ve para dışarıdaysa yapacak bir şey yok. Haksız mıyım ? Ayrıca, Malezya’ya bile gittiğimizde ve bunca yıldır çok ciddi bir başarımız yokken bizim maçımızı 45 bin kişi izliyorsa… Tarih satın alınamaz demektir. Her şey para değildir.

Canadian: Ne diyebilirim ki ?
Rush : Ama öyle.

Canadian : Oradan bana soruları kesmem için uyarı yapıyorlar. Yoğun programından bize zaman ayırman büyük incelik. Seninle tanışmak, konuşmak benim için büyük ayrıcalık ve onurdu. Teşekkür ederim.
Rush : Derdimi rahatça anlatabildiğim birini bulmaktan ve Liverpool’un tarihini bu kadar iyi bilen bir Türk bulmaktan ben de memnun oldum. Yorgundum ama son 6-7 dakikada yorgunluğumu attım. Ben teşekkür ederim.

Canadian : Onur duydum.

Ian Rush ile röportaj esnasında sanki 40 yıllık dostumla konuşurcasına rahattım. Sanıyorum yapım gereği, heyecanı olaydan sonra duymak büyük avantaj oldu yine. Ama röportajın bitimiyle işin vahameti çöktü üzerime. Ellerim titredi. İdolümle tanıştım. O esnada beraber fotograflarımız çekildi. Büyük onur…
Başta beni Liverpool’lu yapan babama, akabinde rahat tavrıyla beni stresten uzaklaştıran büyük futbolcu ve insan Ian Rush’a ve elbette bu imkanı yaratan Tribündergi’nin kurucusu Zoban’a teşekkürü borç bilirim.

Saygılarımla,
Canadian aka. Ercan

Tribundergi.com Notu: Kaynak göstermek suretiyle röportaj görsel ve yazılı basında kullanılabilinir.

Eklentiler:
IanRush010.jpg
IanRush010.jpg [ 197.2 KIB | 7377 kere görüntülendi ]
IanRush009.jpg
IanRush009.jpg [ 211.98 KIB | 7377 kere görüntülendi ]
IanRush008.jpg
IanRush008.jpg [ 410.43 KIB | 7377 kere görüntülendi ]
IanRush007.jpg
IanRush007.jpg [ 206.11 KIB | 7377 kere görüntülendi ]
IanRush006.jpg
IanRush006.jpg [ 204.54 KIB | 7377 kere görüntülendi ]
IanRush005.jpg
IanRush005.jpg [ 344.09 KIB | 7377 kere görüntülendi ]
IanRush004.jpg
IanRush004.jpg [ 300.33 KIB | 7377 kere görüntülendi ]
IanRush003.jpg
IanRush003.jpg [ 209.59 KIB | 7377 kere görüntülendi ]
IanRush002.jpg
IanRush002.jpg [ 190.79 KIB | 7377 kere görüntülendi ]
IanRush001.jpg
IanRush001.jpg [ 278.28 KIB | 7377 kere görüntülendi ]
Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

Tribundergi HQ
 Mesaj Başlığı: Re: RÖPORTAJ: Ian Rush İstanbul'daydı
MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2012, 03:01 
Kullanıcı avatarı

10 dakikalık sürede ancak bu kadar iş cikarabildik.
Ercan'a tekrar tesekkurler herkesin huzurunda.
Kopite level'ı katlanmış oldu.
Bir de Kenny patlatırsak, üst level'a geçer :)

Ian Rush röportajı ve benzer işlerimizin bu sene arkası gelebilir.
Siz buraları sık sık yoklayın.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2012, 03:09 

Ian Rush'ın bahsettiği 3-1 tottenham maçı süt kupası finali herhalde , benim de çocukluğumun efsane maçlarındandır fenerbahçe dışında ömrümde bir dönem sempati duyduğum tek takımdı o zamanlar tottenham ve çok pis koymuştu liverpoolun kupayı alması , daglish ve rush atmıştı galiba golleri , maçın normal süresi 1-1 bitip uzatmalarda liverpool götürmüştü maçı.

Hey gidi gecenin 2'sinde çocukluğuma döndüm resmen , tebrikler @zoban @canadian güzel zamanları hatırlattınız.

Başa Dön

rookie
MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2012, 03:41 
Kullanıcı avatarı

nefis röp. ellerinize sağlık.

Başa Dön

Administrator
MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2012, 03:47 
Kullanıcı avatarı

Süre kısıtlı olmasına rağmen güzel röportaj olmuş
Bundan sonraki röportaj da PL şampiyonluğu sonrası Gerrard reyiz ile olur inşallah 8)

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2012, 05:01 
Kullanıcı avatarı

tebrik ederim ercanım. çok şanslı olduğunuda ekleyeyim.

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2012, 08:38 

Emeginize saglık.
Bir solukta okudum

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2012, 09:18 
Kullanıcı avatarı

Efsane röportaj olmuş , emeği geçen herkese teşekkürler .

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2012, 11:36 
Kullanıcı avatarı

Çok güzel olmuş. Klasik röportajlara da benzememiş. Daha samimi. Her şey bir yana en çok Ercan abi için muazzam bir durum. Onun duygularından, o an ki halinden ikinci bir röportaj çıkar. :)

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2012, 12:35 

Tebrik ederim,Ian Rush ile en uzun röportajı yapması gereken canadian'ı böyle sıkıştırmasalardı daha iyi olurdu 10-15 dakika daha verseler akşam alıp içmeye götürürdü Ian Rush'ı.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 39 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], Google [Bot], Tekyumruk1905

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye