Zaman: 29 Kas 2020, 19:37

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj

rookie
 Mesaj Başlığı: Re: Eski Amigolarmz "Eski demekte yanlış" İlk Amigolarımız...
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2011, 01:13 

Bir baba hindi..

Seha Erge..

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2011, 01:35 

Amigo Saim
Bankasya günlüğü Denizlispor tanıtımında da zaten kendine yer verilmişdi,İzleyenler hatırlayacakdır

Resmini de atalım

Resim

Uploaded with ImageShack.us

En son patiklihoroz tarafından 27 Mar 2011, 01:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

rookie
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2011, 01:36 

arnavut ismet!

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2011, 16:29 

arnavut ismet,
çileymiş bize kısmet...

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2011, 17:55 
Kullanıcı avatarı

DEMİRCİ ibo!!

Başa Dön

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: Eski Amigolarmız "Eski demek de yanlış" İlk Amigolarımız...
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2011, 18:44 
Kullanıcı avatarı

Amigo Adnan.

Adnan Abi gelir akla Buca Tribünlerinde.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2011, 19:34 

amigo tevfik

Amigo Tevfik’ten dostluk mesajı!

Boluspor tribününe yıllarını veren şuanda rahmetli olan kırmızı-beyalıların efsane amigolarından Tevfik Bakkalbaşı, lakabı ile Amigo Tevfik adını yaşatmak için Boluspor Kulübün resmi internet sayfasında Amigo Tevfik’i yaşatmak için açılan köşede yıllar önce Boluspor-Eskişehirspor arasında oynanan karşılaşmada ki dostluğa değindi. Amigo Tevfik’in köşesinde Boluspor Kulübü Muharrem Demirel’in yazdığını tahmin ettiğimiz yazı şu şekilde;

Vay anam vay!Neydi o günler..
Anadolu da bir fırtına esmeye başlıyordu. Nuri, Ender Vahap Mümin, Koko Burhan, Abdullah GEGİÇ nezaretin de Eskişehirspor efsanesinin başrol oyuncuları oluyor, tribünlerde de AMİGO ORHAN’lı bir ekol başlıyordu."Eskişehirspor taraftarı, Amigo Orhan la coştukça coşuyor, saha da futbolcu da koştukça koşuyordu.
"Kırmızı kazaklı genç, saha içersinde bir tur atıp tribünleri selamladıktan sonra, sahanın etrafına gelip yavaş yavaş dizlerini kırmış ve çömelmeye başlamıştı. Sol dizi tam yere değmek üzereyken birden kollarını açarak, havaya fırlamıştı. Bunun la birlikte tribünleri dolduran o müthiş taraftar, gırtlaklarını yırtarcasına ”Heyyyy Allahhh!”diyerek haykırmıştı. Aynı hareket tekrarlandıkça o seyirci yeri göğü inletmişti. Sonra bir hareket değişikliği ve seyircilerin”Hop, hop, hop! güm, güm, güm! Kırmızı şimşek hey, hey, heyli! Tezahüratları ile İstanbul a bir başka, Anadolu ya bir başka mesaj ulaşıyordu. Amigoluk Onunla başlamış tüm Anadolu’ya Onunla yayılmıştı."
Böyle anlatıyorlardı, Es Es i ve Amigo Orhan’ını.
Anadolu’nun ikinci efsanesi de Bolusporla başlamış, Tribünlerde Yarenler ile şenlenmişti.
Basında, Es es es ile Bolu Bey’i büyük yer tutuyor, her iki takımda üç büyüklerin korkulu rüyası oluyordu.
Bugün Anadolu da pek çok insan, Bolusporludur, Eskişehirsporludur.
Bugün Anadolu da ki pek çok takım Eskişehirspor u ve Boluspor u kendisine örnek almıştır.
Liglerde fırtına estiren bu iki Anadolu efsanesi, liglerin dengesini değiştirmiş ve Türk Futbol tarihine isimlerini altın harflerle yazdırmışlardır.
Altın harflerle yazılan bu tarihin, kaderi de hemen hemen aynı yazılmış.
1965 de kurulmuşlar, Liglere damgalar vurmuşlar,
Futbolcuları ile nam salmışlar, inmişler, çıkmışlar.
Kader bu iki güzide takımı da zaman zaman alt liglere düşürmüş ama hafızalarda hep canlı tutmuştur.
Zamanlar geçmiş; Eskişehirspor geçmemiştir,
Zamanlar geçmiş; Boluspor geçmemiştir.
Zamanlar eskimiş; Es Es eskimemiştir,
Zamanlar eskimiş; Boluspor eskimemiştir.
İnsanlar unutulmuş; Amigo Orhanlar unutulmamıştır,
İnsanlar unutulmuş; Amigo Tevfikler unutulmamıştır.
Çünkü; efsaneler unutulmazlar.
Her iki takım arasında yaşanan maçlar dostane bir havada geçmiş,seyircileri birbirlerine hep hoş bakmıştır.
Hedefe gidilen yollarda, Eskişehirspor taraftarları Boluspor tribünlerinde olmasa da gönülleri Boluspor için çarpmış, aynı duyguları Bolulular, Eskişehirspor için yaşamışlardır.
Kader…
Kader bizi aynı yolda bir defa daha karşılaştırıyor. Bir yanda, Play off umudunu bu maçla devam ettirecek olan Boluspor, diğer yanda İlk ikide süper lige çıkmasını can-i yürekten arzu ettiğimiz, ancak bu fırsatı değerlendirememiş olan Eskişehirspor…
Mücadele sahada olacak, hak eden hakkı ne ise razı olacak.
Bizim için önemli olan tribünler.
Gönül Eskişehirspor’un “Es Es Es, ki ki ki Eski eski Es” diye haykıran O muhteşem taraftarı ile, Boluspor’un “Köroğlu” diye tribünleri coşturan mert taraftarının kucaklaşmasını, yakınlaşmasını istiyor.
Gönül dostluk, kardeşlik istiyor.
Gönül tüm Türkiye ye model olmuş iki Anadolu efsanesinin tribünlerde şampiyon olmasını istiyor.
Gönül bu iki güzide takımı, muhteşem seyircisini Süper lig de görmek istiyor.
Sahada mücadele edecek, sonunda kazanacak ya da kaybedecek olanlar için kader deyip, haktan gelene boynumuz eğri diyebiliriz.
Bu bizlerin elinde değil.
Ama tribünlerde estireceğimiz dostluklar elimizde, bunu hatırlayınız, hatırlatınız, bunu unutmayınız.

Haydi Anadolu Efsanesi Es Es ler, haydi, Anadolu’nun diğer efsanesi “Köroğlunun Torunları”
Geçmişinize ve kendinize yakışanı yapınız.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2011, 19:45 

AMİGO EHSANI (ihsan) HATIRLAYALIM.

Sivassporun efsane amigosu İhsan Yazarlıya 38 yıl sonra gelen Şampiyonluk armağan edildi.
Sivassporun 2. ligde en parlak ve en sıkıntılı günlerinde yanında olan Sivasspor taraftarlarını tek bir el hareketiyle ayağa kaldıran amigo ihsan (İhsan Yazarlı ) çok sevdiği Sivasspordan bundan tam 21 yıl önce ayrılmıştı.

Kırmızı-Beyazlı takımın her zaman yanında olan ve taraftarların adeta sevgilisi olan varını yoğunu Sivasspor için feda eden Amigo İhsan mezarı başına konan Sivasspor forması ve okunan dualar ile anıldı.

TRİBÜNLERDE AYAK İZLERİ VAR.
4 Eylül Stadyumunun tribünlerinde ve stadyum içindeki tel örgülerinin üzerinde tek tek ayak izleri bulunan Amigo Ehsanın (İhsan Yazarlı ) Yukarı Tekke mezarlığındaki mezarına Sivasspor amigosu Sebo (Sebahattin Ünlü ) tarafından çok sevdiği kırmızı ?beyazlı takımın forması bırakıldı.
Sivasspor takımında Amigoluk yaptığı 1970 ila 1980? li dönemlerde Türkiyenin sayılı amigoları arasında gösterilen dönemin tribünleri en iyi yönlendiren ve takımını ateşleyen tribün lideri olarak gösterilen Amigo Ehsan (İhsan Yazarlı) 1984 yılında vefat etmişti.
1942 yılında dünyaya gelen ve Sivas Merkezde lokantacılık işi ile uğraşan İhsan Yazarlı?yı 42 yaşında daha hayatının en güzel yıllarında Çok ama çok sevdiği kırmızı beyazlı takımdan ayırmıştı ölüm onu . Yaşamında en büyük hayali Sivasspor takımını o dönem ki ismi ile 1 .ligde görmek,Şampiyonluğunu ölmeden yaşamaktı.

AMİGO EHSANI HATIRLAYALIM.
Kırmızı ?Beyazlı takım Sivassporun sevgilisi. bir parçasıydı Ehsan.Tribünler Kırmızı-Beyaz çekiyor; ama önlerinde, yanlarındaki kardeşleri rahmetli Amigo Ehsan'ın gayretleri unutulur cinsten değildi her maç öncesi.Amigo Ehsan olmaz ise sanki maçın başlaması için bir eksik varmış gibi düşünülürdü.
Eskişehirlilerin Es - Eslerin Amigo Orhan'ı, Sivaslıların Ehsan'ı o dönemin en ünlü Amigoları idi. Amigo Ehsan şahsi gayretleri ile 4 Eylül Stadyumunu bir şenlik yerine çevirirdi.Tek el hareketi ile 10 bin kişi hop oturur hop kalkardı.
"Kırmızı - Beyaz - Üç Yıldız - Sivas - Hey hey hey".
Kırmızı - Beyaz giysilerini maç günlerinde geçiriyor sırtına Amigo Ehsan ve önce Sivas?ta sokakları dolaşıyor, ardından yarattığı memnunluk verici havanın etkisini stadyuma, tribünlere taşıyor...Bir anlamda O dönem reklam ve yayın aracı iletişim sıkıntısı olduğundan bu tür bir yöntemle maça davet ediyor taraftarı Ehsan...
Ve Maç Amigo Ehsanın da katkılarıyla Tribün Şovlarıyla başlıyordu
4 Eylül Stadyumunda futbol tabiriyle maçların en ölü anında taraftarın soğuktan - ya da isteksizlikten - durduğu, sus pus olduğu bir maçta tribünden biri Ehsana sesleniyordu;
"Ehsan la, bizi eccük bağırttır sene la!"
Ve başlıyordu Amigo Ehsan:
Kırmızı - Beyaz / Üç Yıldız Sivas / Hey Hey Hey...
Ruhun Şad Olsun Ehsan Abii....

Sivas spora emegi gecen ve Yigidolarin unutulmaz Amigolarindan Amigo IHSANi burada tekrar Güncelestirerek RUHU SAD Olsun diyorum

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2011, 20:05 

Berber Hasan..

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2011, 21:56 
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Lazigolar ve Lazigo Yılmaz

Resim

Resim

Futbol Extra olarak, bugün 70’li yaşlarında olan Yılmaz Çolpan’ı İstanbul’daki evinde ziyaret ettik. Bize 1960’lı yılların futbol ortamından ilginç şeyler anlattı.

Yılmaz amca, bugüne kadar neredeydiniz? 1966’daki Fotospor’da resimlerinizi gördükten sonra sizi çok aradık. Nedir bu Lazigolar? Anlatır mısınız?

O zamanlar ben Samsun’da idim. 1965’te Samsunspor kurulmadan önce şehirde bir 19 Mayıs – Fener Gençlik rekabeti vardı. Biz ta o zamanlar böyle çalgılar, davullarla tribün yapardık. 1965’te Samsunspor kurulunca şehirde 19 Mayısçılarla Fenerciler başta olmak üzere bir kabullenememe oldu. Çünkü zaten bir Samsunspor vardı. Ama yeni Samsunspor bizim şehrimizin takımı olduğu için ne yapalım dedik ve şehrin takımı sahiplenmesi için Samsunsporlu Lazigolar grubunu kurduk.

Niçin Lazigo?

Biz deplasmana gidince bize “Lazlar geldi” derlerdi. Aslında Laz değiliz ama madem öyle diyorlar biz de laz ile amigoyu karıştıralım dedik ve oldu Lazigo.

Deplasman yapar mıydınız?

Tabii ki. Çok deplasman yaptık. İstanbul, Ankara… Hele bir seferinde bir Ankara deplasmanında resmen esir aldık stadı. Çok kalabalıktık.

Peki siz tribüncülüğü Eskişehirli Amigo Orhan’dan mı gördünüz?

Yok, biz zaten Orhan’ı ve Eskişehir’i 1969-70’ de gördük. Daha önce de dediğim gibi Samsun’da zaten mahalli ligde biz tribün yapardık.

Kendinize özgü tezahüratlarınız var mıydı?

Tabii… Mesela “Samsamsam Sunsunsun Parolamız Gol Olsun” diye bağırırdık. Maçtan önce sahaya inerdim. Birinci Lige çıkınca yasaklandı bu sahaya inme işi ve bize tribünün önünde yüksek bir set yaptılar. Oraya çıkmaya başladım. Kırmızı Şimşek Çak çak çak… tezahüratımız da vardı.

Ne iş yapıyordunuz Samsun’da?

Mecidiye Caddesinde Kent Kundura vardı; ben orada çalışıyordum. Patronum da memnundu bu durumdan çünkü tribünlerden tanındığım için dükkânın da Samsunspor camiasından pek çok müşterisi oluyordu.

O dönemde Samsun’da başka gruplar da kurulmuş sanırım.

Evet. Bizden başka Lakalar ve Elsugolar da vardı. Elsugolar, Elektrik-Su İşletmesinde çalışanların kurduğu gruptu. İsmi oradan gelir zaten; El-Su-Go… Yalnız o dönemde bu grupların sayısı artınca şöyle bir şey düşündük. Ayrı ayrı olacağımıza birleşelim. İsmimiz de Atatürk’ün şehri Samsun diye Atakanlar olsun dedik ve olduk Atakanlar. Böylece stattaki çok başlılığın önünü almış olduk.

Yani Lazigolardan, Atakanlar’a geçiş yaptınız.

Aynen öyle oldu.

Peki, Atakanlar Grubu olarak neler yaptınız?

Takımımız çok iyiydi. Hep şampiyonluk yarışında oluyorduk ama bir türlü şampiyon olamamıştık. O yüzden 68 senesinde artık tüm şehir kenetlendik. Biz de matbaalarda kitapçıklar bastırdık, şehrin değişik caddelerine pankartla astık. İçerideki her maç tam dolu oynanıyordu ve deplasmanlara da kalabalık gidiyorduk. İlk sezonumuzda olaylı bir Güneş maçımız vardı. O maç yüzünden ceza almıştık ve artık tribünde küfre izin vermiyorduk. Centilmenlik ödülü almak için uğraştık. Gazetelerin yoğun ilgisi vardı. Oyuncularla ilişkilerimiz çok iyiydi.

Transferlere de müdahale edebiliyormuşsunuz taraftarlar olarak…

Evet. Mesela rahmetli Nuri Asan hocanın Samsunspor’a gelişi ilginçtir. Ankaragücü’nden ayrılmış ve Samsun’a gelmiş. Meydanın oradaki Ulusoy yazıhanesine girecekti. Ben kendisini tanıyordum tabii. Dedim “Nuri nereye?” “Ordu’ya gidiyorum, Orduspor’la görüşeceğim” dedi. Ya sen nereye gidiyorsun, dur bakayım deyip onu kaptığım gibi Yılmaz Ulusoy Başkanın yanına gittim. Yılmaz Bakan dedi, “sen madem Samsunlusun, Samsun’un evladısın, ne işin var başka takımda?” Hemen orada anlaştılar. Nuri Hoca da tam bir Samsun aşığıydı zaten. Çıkışta bana dedi, “ya beni mahvettin Yılmaz; Ordu’dan alacağımın 4/1’ine anlaştım ama olsun! Memlekette kalmak güzel…”

Bir seferinde de şu oldu. Bizim çakı gibi bir stoperimiz vardı; Çeto Yalçın. Onu Beşiktaş istiyormuş. Beşiktaşlı yöneticiler Samsun’a gelmişler ve Yeşil Bursa Mağazasının karşısındaki iş hanında Yalçın’ı da yanlarına alarak pazarlığa oturmuşlar. Ben bunu duyunca hemen arkadaşlara haber saldım. Biz Mecidiye’de iş hanının önünde yaklaşık 300 kişi olduk. Dışarıdan bağırıyoruz; Yalçın gidemez… O gün o iş bozuldu ve Çeto Samsunspor’da kaldı.

Sonra Samsunspor Birinci Lige çıktı. Karadeniz’in ilk Birinci Lig takımı oldu. Siz de devam ettiniz mi o süreçte?

Evet… Biz yine Atakanlar olarak devam ettik tribünlere. Deplasmanlara da gidiyorduk. Eskişehir’de oynanan maçta Abidin beyin sarsıntısı geçirmişti. Orada Askeri Hastanede ameliyat olmuş ve Samsun’a gelemedi aylarca. Biz hemen birkaç gün sonra bir otobüs taraftar sırf Abidin’i görebilmek için Eskişehir’e gittik. Bize göstermek istemediler, iyi, dinleniyor falan dediler ama o kadar yol gelmişiz, görmeden gitmeyiz deyip iyice bastırdık. En sonunda hastanenin terasına çıkardılar Abidin’i. Oradan bize el salladı. Çok iyi futbolcuydu çok… Büyük talihsizlik yaşadı daha 22-23 yaşlarında. Sadece o değil o takımda Temel Keskindemir, Gozgoz Yılmaz, Yücel Acun, Rıfat Usta, Pala Cengiz… Çok iyi futbolcular vardı gerçekten de…

Sonra siz Almanya’ya gitmişsiniz işçi olarak…

Evet. 1973’te ben Almanya’ya gittim. Sonra ara ara dönüşler yaptım. Maçlara da gidiyordum ama dağıldı tabii grup. Kesin dönüş yaptıktan sonra da İstanbul’a yerleştim.

Samsunspor’u takip ediyor musunuz halen?

Geçen sene buradaki Kartalspor maçına gittim. Şimdi İstanbul Grup 55’ten pırıl pırıl çocuklar var. Onlara söz verdim; yine gideceğim ama Samsun’a gidemiyorum pek. Yılmaz Ulusoy, Hasbi Menteşoğlu ve İsmail Uyanık çok hizmet ettiler Samsunspor’a. Ama şehir destek vermedi hiçbir zaman. Biz o zaman piyango falan düzenlerdik 50 kuruşluk biletleri bile almak istemezdi esnaf. Halen aynı sanırım para verme konusunda.

Samsunsporlu Amigo Yılmaz olarak başka bir takımı da tuttunuz mu hiç?

Asla… Ben Samsunsporluyum ve sadece Samsunspor’u tutarım. Bununla da gurur duyuyorum.

Zaten size geçenlerde bununla ilgili bir teşekkür plaketi verildi değil mi Samsunsporlu taraftarlarca?

Evet. İstanbul’da Samsunspor kitabının tanıtım gecesinde verildi. O kadar mutlu oldum ki, aradan 40 yıl geçmiş ama halen hatırlayan, kıymet veren insanlar var. Samsunsporlu kardeşlerime, evlatlarıma çok teşekkür ediyorum bu vesileyle. Hatırlanacağımı rüyamda görsem inanmazdım!

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: asparagas63, Bing [Bot], fikofik, gelivera28, gio35, Google [Bot], Google Adsense [Bot], kasadaparayok, ozerctnky, umittttt, yorgo-ksk

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye